Epik tiyatro yazarı olarak John Arden
John Arden as an epic playwright
- Tez No: 89884
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM YEREBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, 20. yüzyıl tiyatrosunda özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra önem kazanan Bertolt Brecht'in geliştirdiği Epik Tiyatro anlayışının İngiliz tiyatrosundaki etkilerini ve bu bağlamda, 1950'li yıllarda oyun yazarlığına başlayan John Arden'ın Brecht'in sanatından ne ölçüde etkilendiğini incelemeye çalıştık. Bu çalışma Giriş Bölümü'nden, dört ana kısımdan ve Sonuç Bölümü'nden oluşmaktadır. Çalışmanın Giriş Bölümü' nde, Brecht'in tiyatrosuna verdiği epik adının ve türünün Aristoteles'ten bugüne dek uzayan tarihsel süreci değerlendirilmektedir. Birinci Kısım'da, Brecht'in İngiliz tiyatrosuna etkisinin yazarlar, tiyatro toplulukları ve yönetmenler üzerinde belirgin bir şekilde görüldüğü göz önüne alınarak, Epik Tiyatro'nun ortaya çıkışı, özellikleri, unsurları ve amaçlan kısaca tanıtıldıktan sonra, bu tiyatro anlayışının İngiliz tiyatrosuna etkisi üç alt başlıkta incelenmektedir. İkinci Kısım'da Brecht adının İngiliz tiyatrosunda çokça konuşulduğu ve tartışıldığı 1950'lerde oyun yazarlığıyla ön plana çıkan John Arden ile Brecht arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tartışılmaktadır. Üçüncü Kısım'da, Arden'ın oyunlarının sahneye aktarılması aşamasında epik yöntemlerden ne ölçüde yararlandığı üzerinde durulmaktadır. Dördüncü Kısım'da Arden'ın oyunlarında gözlenen bazı epik özelliklerden örnekler verilmektedir. Bu inceleme, Epik Tiyatro akımının özellikle Berliner Ensemble' m. 1956 İngiltere turnesinden sonra İngiliz tiyatrosunu önemli ölçüde etkilediği; Arden'ın, ilk oyunlarında oyun yazımı açısından, Serjeant Musgrave's Dance, The Workhouse Donkey ve Armstrong's Last Goodnight gibi olgunluk dönemi oyunlarında ise bunlara ek olarak sahneleme ve dekor gibi teknik özellikler açısından Brecht'ten etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to focus on the impact of the Epic Theatre on the mainstream English dramatic literature, which came to the fore especially in the aftermath of the Second World War. The study, in this context, investigates to what extent Brecht's dramatic theories have become inspirational and influential upon John Arden's playwrighting career. The present study consists of an introductory chapter, four main parts and a conclusion. The introduction traces the history of the epic form from Aristoteles onwards. The first part is concerned with the origin, characteristics, elements and aims of the Epic Theatre and its influence on English drama. It is made clear in this chapter that Brecht's influence is outstanding particularly upon playwrights, theatre companies and directors of the 1950s. The second part is devoted to drawing a comparison and contrast between Brecht and Arden. The third part of the study is intended to find out the degree to which epic techniques are made use of in the process of putting the plays by Arden on the stage. The fourth part presents some epic features of the major plays by Arden. The study concludes that the Epic Theatre has exerted really a great influence on English theatre especially after the visit of the Berliner Ensemble to London in 1956 and that Arden has been tremendously inspired by the presentational techniques of the Epic Theatre such as staging and design in addition to its dramaturgical aspects as clearly seen in his prominent stage plays such as Serjeant Musgrave's Dance, The Workhouse Donkey and Armstrong's Last Goodnight.