Sprey piroliz ile biriken CDO katkılı IN2O3 filmlerin nanoyapısının gaz duyarlılığı
Gas sensitivity of nanostructure of CDO doped IN2O3 films deposited by spray pyrolysis method
  1. Tez No: 898865
  2. Yazar: SUHIB IBRAHIM HAMEED HAMEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE SENEM AYDOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışma kapsamında, CdO katkılı In2O3 filmlerin nanoyapısı, sprey piroliz ile çökelti haline getirilmiştir. Çalışma sonucunda SEM tekniğine ek olarak AFM tekniği kullanılarak yüzey topografyası/morfolojisi sonuçları sunulmuştur. Üretilen filmlerin yüzeyi granüler yapıya sahiptirler ve katkı oranı arttıkça tane boyutu da azalmıştır. Gerçekleştirilen XRD ölçümü, In2O3 nanopartiküllerinin CdO ile birleştirildiğinde ilginç bir davranış sergilediğini doğrulamıştır. CdO:In2O3 konsantrasyonu arttıkça yığılma nedeniyle tane boyutu artmıştır. Buna ilaveten, dislokasyon yoğunluğunun artmasına bağlı olarak katkılı malzemenin akım gerilimi de artmıştır. Sonuç olarak, malzeme plastik deformasyona karşı daha dirençli hale gelmiştir. UV-Vis kullanılarak optik özelliklerin ölçülmesi, değerlerin 293 nm'ye kadar olan dalga boylarında tüm katkılama oranlarında genellikle kararsız olduğunu ve daha sonra artan dalga boyu değerleri ile daha ileri değerlerin stabilize olmaya başladığını ve azaldığını göstermiştir. Katkı oranı arttıkça absorbans değerleri de artmıştır. Böylelikle, katkı oranı arttıkça tane boyutunu azalmıştır. Farklı sıcaklıklarda NO2 hassaslık testi ile ilgi çekici bir karşılık elde edildiği doğrulamıştır. Ayrıca, CdO nanoparçacıklarının katkılama oranı arttıkça hassasiyet de yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the nanostructure of CdO doped In2O3 films was deposited by spray pyrolysis. Surface topography/morphology results were presented using AFM technique in addition to SEM technique. The surface of produced films has a granular structure and the grain size growing with increasing doping rates. An interesting behavior was confirmed by XRD measurement when In2O3 nanoparticles were grafted with CdO. As the concentration of CdO increased, the grain size increased due to the agglomeration of CdO: In2O3. Addition to this the yield stress of the doped material increases due to the increased dislocation density. As a result, the material has become more resistant to plastic deformation. Measurement of optical properties using UV-Vis showed that the values are generally unstable at all doping ratios at wavelengths up to 293 nm, and then the farther values begin to stabilize with increasing wavelength values, and show a decrease. Absorbance values increase with increasing dopant ratio. Thus, the grain size decreased as the addivite ratio increased. In the different temperature, with NO2 sensitivity testing it confirmed an interesting response. The sensitivity has improved with increasing of CdO doping on In2O3 nanoparticles.