Gençlerin siyasal katılım, sosyal sorumluluk anlayışı ve örgütlenme eğilimleri ile sivil toplum örgütlerine katılım düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between youth's political participation, social responsibility understanding, organizational tendencies and their level of participation in civil society organizations
  1. Tez No: 898866
  2. Yazar: ÖZNUR ALTINDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Toplum Örgütlerinin Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Gençlerin siyasal katılımı, sosyal sorumluluk anlayışı ve örgütlenme eğilimleri, toplumsal değişim ve demokratik süreçlerin güçlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada gençlerin siyasal katılımı, sosyal sorumluluk anlayışı ve örgütlenme eğilimleri ile sivil toplum kuruluşlarına katılım düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmaya toplam 450 gönüllü katılım göstermiştir. Katılımcıların seçimi için olasılıklı örnekleme yöntemlerinden tabakalı rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin anket yöntemi ile elde edildiği çalışmada veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Anket formunda katılımcıların bireysel sosyal sorumluluk düzeylerini ölçmek amacıyla Bireysel Sosyal Sorumluluk Ölçeği; örgütlenme eğilimi düzeylerini ölçmek amacıyla Kolektif Eylem Ölçeği; STK'lara katılım düzeylerini ölçmek amacıyla Sivil Toplum Kuruluşu Algı Ölçeği siyasal katılım düzeylerini ölçmek amacıyla ise Gençlerin Siyasal ve Toplumsal Katılımı Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, siyasal katılımı, sosyal sorumluluk anlayışı ve örgütlenme eğilimleri ile sivil toplum kurumlarına katılım faktörleri arasında önemli ve pozitif ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Siyasal katılımın artmasıyla birlikte gençlerin sosyal sorumluluk algılarının güçlendiği ve toplumsal sorunlara duyarlılıklarının arttığı gözlemlenmiştir. Özellikle, siyasal katılım ile sosyal sorumluluk değişkenleri arasındaki ilişki ve siyasal katılım ile örgütlenme eğilimi değişkenleri arasındaki ilişki oldukça dikkat çekicidir. Gençlerin siyasal faaliyetlere katıldıkça, sosyal sorumluluk anlayışlarının güçlenerek toplumsal sorunlara duyarlılık gösterme isteklerinin arttığı ve örgütlenme eğilimlerinin yükseldiği görülmüştür. Ayrıca, siyasal katılım ile sivil toplum kurumlarına katılımı arasındaki pozitif ilişki de belirgin bir şekilde ortaya konmuştur. Son olarak, sosyal sorumluluğun siyasal katılım ile sivil toplum kurumlarına katılımı arasında kısmi aracılık ettiği bulgusu önemlidir. Bu bulgular, gençlerin toplumsal sorunlara duyarlılıklarını artırmak ve toplumsal değişime katkıda bulunmak için siyasal faaliyetlere ve sivil toplum kurumlarına katılımını teşvik etmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between young people's political participation, understanding of social responsibility and organizational tendencies, and their level of participation in non-governmental institutions were examined. A total of 441 volunteers participated in the research using the relational screening model. In the study where the data was obtained by survey method, the data were analyzed with the SPSS package program. The findings revealed that there are significant and positive relationships between the factors of political participation, social responsibility understanding and organizational tendencies, and participation in non-governmental organizations. It has been observed that with the increase in political participation, young people's perception of social responsibility has strengthened and their sensitivity to social problems has increased. In particular, the positive relationship between political participation and social responsibility and the relationship between political participation and the tendency to organize are striking. It has been observed that as young people participate in political activities, their understanding of social responsibility strengthens, their desire to show sensitivity to social problems increases and their tendency to organize increases. In addition, the positive relationship between political participation and participation in non-governmental institutions has been clearly demonstrated. Finally, the finding that social responsibility partially mediates between political participation and participation in civil society institutions is important. These findings emphasize the importance of encouraging young people to participate in political activities and civil society institutions to increase their sensitivity to social problems and contribute to social change.