Karayollarında uygulanan modifiye bitüm katkılı sathi kaplama uygulamaları
Modified bitumen additive surface coating applications on highways
  1. Tez No: 898864
  2. Yazar: HALİL ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT YALINIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülkemizde ve Dünyada maliyet faktörü nedeniyle en sık tercih edilen kaplama tipi sathi kaplamalardır. Sathi kaplama uygulamalarının ilk yapım maliyetinin düşük olmasına karşın, rutin bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle işletme maliyetleri fazladır. Sathi kaplamalarda belirli bir süre sonunda yenilenme ihtiyacı oluşur. Yol yapımında kullanılan bitümün yurtdışından ithal edilmesi ve sathi kaplamalarda oluşan bozulmaların yenileme ihtiyacına neden olması sebebiyle ek maliyet artışları oluşmaktadır. Bu maliyetlerin önüne geçebilmek, sathi kaplama ömrünü ve performansını arttırmak amacıyla bitümün modifiye edilmesi konusunda çalışmalar başlamıştır. Bitümün modifikasyonuyla, mıcır ve bitüm daha güçlü yapışır ve kaplamadaki mıcır kayıpları engellenir. Karışımın viskozitesi düşürülerek, işlenebilirliği kolaylaştırılır ve yorulma dayanımı arttırılmış olur. Bu çalışmamızın amacı; sathi kaplamalı karayollarında trafik yükü, iklim koşulları ve çevresel etkilerden dolayı oluşan bozulmalarda ve kayganlaşan yollarda modifiye bitüm katkısı kullanılmasının kaplama yüzeyindeki sürtünmeyi engelleyici, adezyonu kuvvetlendirici, sıkışmayı artırıcı ve fiziksel performans geliştirici etkilerini araştırmaktır. Bu durumu göstermek için modifiye edilmiş iki tip bitüm ve iki tip agrega sınıfıyla laboratuvar ortamında bazı deneyler yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda modifiye edilmiş bitümün farklı agrega ve bitüm sınıflarında adezyon dayanımı ve soyulma mukavemetini arttırıcı etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most frequently preferred coating type in our country and in the world due to the cost factor is surface coatings. Although the inital construction cost of surface coating applications is low, operating costs are high due to routine maintenance and repair work. Surface Coatings require renewal after a certain period of time. Additional cost increases occur because bitumen used in road construction is imported from abroad and deterioration in surface coatings causes the need for renewal. In order to avoid these costs and increase the surface coating life and performance, studies have begun on modifying bitumen By modifying the bitumen, gravel and bitumen adhere more strongly and gravel losses in the coating are prevented. By reducing the viscosity of the mixture, its workability is facilitated and fatigue strength is increased. The aim of this study is to investigate the effects of using modified bitumen additives on surface-paved highways, which prevent friction, strengthen adhesion, increase compaction and improve physical performance on deteriorations and slipperery roads due to traffic load, climate conditions and environmental effects. The demonstrate this situation, some experiments were carried out in a laboratory environment with two types of modified bitumen and two types of aggregate. As a result of the experiments, the increasing effects of modified bitumen on adhesion strength and peel strength in different aggregate and bitumen classes were observed.