Depolama raf sistemlerinde farklı tırnak konfigürasyonlarına sahip kiriş-kolon birleşimlerinin denyesel olarak incelenmesi
Experimental investigation of beam-column connections with different tab configurations in storage rack systems
- Tez No: 898868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET ÖZKAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ CASİM YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çelik depolama raf sistemeri, paletli ürünleri belirli veya uzun süreli depolanmasını ve istenildiği zaman aşağı koridor yönünde erişilebilmesine olanak sağlamaktadır. Depolama raf sistemelrinde aşağı koridor yönünde stabilitesi kiriş-kolon birleşimlerine ve kolon taban bağlantısına bağlıdır. Tırnaklı kiriş-kolon birleşimleri istenilen yükseklikte katların ayarlanmasını ve montaj kolaylığı sağlamaktadır. Çelik çerçeve sistemin stabilitesi sağlanması için kiriş-kolon birleşimleri bulonlu olarak yapılmaktadır. Raf birleşimleri genel olarak tırnaklı, bulonlu ve bulon ve tırnak beraber kullanıldığı konektörlerden oluşmaktadır. Kiriş kesitleri ise konektöre kaynaklı şekilde üretilmekteddir Bu tez kapsamında, depolama raf sistemlerinde kiriş-kolon birleşimlerinde farklı tırnak konfigürasyonlarının moment-dönme eğrileri deneysel olarak incelenecektirBurada temel olarak 9 tırnaklı konektör deneysel prosedürde kullanılacaktır. Bu konektörde bir doğrultuda 4 tırnak diğer bir doğrultuda ise 5 tırnak bulunmaktadır. Bu tezim amacı 4, 5 ve 9 tırnaklı konektörleri kendi içerisinde başka bir boyutsal parametreyi değiştirmeden moment-dönme eğrileri karşılaştırılacaktır.Bulgular, birleşimlerin performansını ve güvenilirliğini etkileyen temel faktörleri ortaya koyarak, daha sağlam ve güvenli depolama raf sistemlerinin tasarımı için önemli bilgiler sunmuştur. 9 tırnaklı konfigürasyonlar, yüksek moment dayanımı ve rijitlik sunarak, kritik yükler altında yapının daha güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Steel storage rack systems allow the palletized products to be stored for a certain or long term and to be accessed in the direction of the down aisle whenever desired. The stability of the storage rack systems in the down aisle direction depends on the beam-column connections and the column base connection. Tabs in beam-column connections allow the adjustment of floors at the desired height and ease of assembly. In order to ensure the stability of the steel frame system, beam-column connections are made with bolts. Rack combinations generally consist of tabs, bolts and connectors where bolt and tabs are used together. Beam sections are produced as welded to the connector. In this thesis, moment-rotation curves of different tabs configurations in beam-column connections in storage rack systems will be experimentally examined. This connector has 4 tabs in one direction and 5 tabs in the other direction. The aim of this thesis is to compare the moment-rotation curves of 4, 5 and 9 tab connectors without changing any other dimensional parameter.The findings revealed the main factors affecting the performance and reliability of the connections and provided important information for the design of more robust and secure storage rack systems. The 9-tab configurations provided higher moment resistance and stiffness, ensuring safer operation of the structure under critical loads.