Tel çekme işlemi ile üretilen Zn-1Cu-2Ag alaşımlarının in-vitro korozyon dirençlerinin araştırılması
Investigation of the in-vitro corrosion resistance of Zn-1Cu-2Ag alloys produced by wire drawing process
- Tez No: 898872
 - Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DİKİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, biyobozunur implant malzemelerinin üretimi ve özelliklerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca, tellerin mekanik özellikleri çekme testi ile araştırılacaktır. Zn-1Cu-2Ag alaşımının seçilmesindeki temel amaç, Zn içerisine Cu katılması ile Zn'nin mekanik özelliklerinin ve işlenebilirliğinin iyileştirilmesidir. Ayrıca, Zn'nin korozyon hızının yavaşlatılması amaçlanmaktadır. Ag elementi ise daha çok antibakteriyel etki oluşturmak için kullanılmıştır. Bu çalışma, biyobozunur implant malzemelerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi açısından önemli bir adım olacaktır.Bu kapsamda, Zn-1Cu-2Ag alaşımları döküm yöntemiyle üretilecek ve çeşitli çap ve pasolarda tel çekme işlemlerine tabi tutulacaktır. Daha sonra, elde edilen alaşım tellerin yapay vücut sıvısı içerisindeki korozyon direnci potansiyodinamik polarizasyon taraması (PDS) ile belirlenecektir. Ayrıca, tellerin mekanik özellikleri çekme testi ile araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the present study, Zn-1Cu-2Ag biodegradable alloys were produced by casting and subsequently subjected to wire drawing, reducing the diameter of the 10 mm cast alloy to 1 mm through various passes.This study investigated the effect of the deformation process on the degradation rate of alloy wires. To this end, the corrosion resistance of alloy wires with diameters of 4.30, 3.00, 2.30, 1.60, and 1.00 mm was evaluated in an in-vitro environment using electrochemical corrosion tests (potentiodynamic polarization and electrochemical impedance spectroscopy). The pre- and post-corrosion characterizations of the alloy wires were performed using SEM-EDS and XRD. The results showed that the 3.00 mm diameter alloy wire exhibited higher corrosion resistance compared to wires of other diameters in simulated body fluid and body temperature.