Kadınların jinekolojik kanser farkındalıkları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between women's awareness of gynecologic cancer and healthy lifestyle behaviors
  1. Tez No: 898889
  2. Yazar: CEMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırma kadınların jinekolojik kanser farkındalığını ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını saptamak, aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel, ilişki arayıcı tipte olan bu araştırma Mayıs-Ağustos 2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum servisinde yatan 365 kadın ile tamamlanmıştır. Araştırmada veriler, tanıtıcı bilgi formu, Jinekolojik Kanser Farkındalık Ölçeği (JİKFÖ) ve Sağlıklı Yaşam Biçimleri Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 25.0 (Statistical packet for Social Sciences for Windows) programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 35.34±10.38 yaş, %39,5'u lise mezunu, % 60,3'ü çalışmıyor, % 89,9'u evlidir. Bu kadınların jinekolojik kanser farkındalığı ölçek puan ortalaması 147.40 ± 23.61 bulunurken, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği II puan ortalaması 133.05 ± 21.09 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine women's gynecologic cancer awareness and healthy lifestyle behaviors and to determine the relationship between them. This descriptive, cross-sectional and correlational study was completed with 365 women hospitalized in the Gynecology and Obstetrics service of Dokuz Eylül University Hospital between May and August 2023. Data were collected using a descriptive information form, Gynecologic Cancer Awareness Scale (GCCAS) and Healthy Lifestyles Behaviors Scale II (HLSBS II). SPSS 25.0 (Statistical packet for Social Sciences for Windows) program was used for statistical analysis of the data obtained. The mean age of the women who participated in the study was 35.34±10.38 years, 39.5% were high school graduates, 60.3% were not working, and 89.9% were married. The mean gynecologic cancer awareness scale score of these women was 147.40 ± 23.61, while the mean healthy lifestyle behaviors scale II score was 133.05 ± 21.09.