HPV (+) kadınlarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD) geliştirmenin serviks kanseri'ni önlemeye etkisi
The effects of developing a healthy life style behaviour (HLSB) to preventing the cervix cancer in the females with HPV (+)
- Tez No: 398955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN KARACA SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç; HPV (+) tespit edilen kadınlara Serviks Kanserini önlemeye yönelik verilen planlı eğitimin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisini araştırmaktır. Materyal-Metod: Araştırma retrospektif ve tanımlayıcı tipte planlanmış bir eğitim müdahale çalışmasıdır. Araştırmanın 15 Ocak 2013 ile 30 Eylül 2013 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanmıştır. Araştırma evrenini; T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekoloji polikliniğine 01 Temmuz 2012-30 Eylül 2012 tarihleri arasında başvuran, Pap-smear ve HPV taraması yapılan 91 kadın oluşturmuş ve tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan“Kadınların Tanımlayıcı ve Sosyo-Demografik Özelliklerini İçeren Bilgi Formu”ve HPV (+) kadınların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını değerlendirmek için Walker tarafından (1987) geliştirilip Bahar ve ark. (2008) tarafından Türkçeye uyarlanmış olan“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-ІІ”(SYBD-II) kullanılarak yüz-yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Kadınlara araştırmacılar tarafından power point sunum ile eğitim yapılmış ve hazırlanmış olan bir broşür verilmiştir. Altıncı ay ve 12. ay smear kontrolüne gelen kadınlara tekrar uygulanan SYBD-II ölçeği uygulanarak eğitimin etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Kadınların %20.9'unun 35-39 yaş grubunda olduğu ve yaş ortalamalarının 37.87±9.9 (min=19-max=58) olduğu, %50.5'inin ilköğretim mezunu, %80.2'sinin herhangi bir işte çalışmadığı, %14.3'ünün SGK'ya ait sosyal güvenceleri olduğu saptanmıştır. Kadınlar Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları-ІІ (SYBD-II) ölçeğinden eğitim öncesi 122.63±1.31 (min=120.01-max=125.25), altıncı ayda yapılan ilk izlemde 166.06±1.20 (min=163.66-max=168.45) ve 12. ayda yapılan ikinci izlemde 150.32±1.70 (min=146.94-max=153.71) puan aldıkları saptanmıştır ve ortalamalar arasında bulunan fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=.00). Ölçek alt boyutlarından fiziksel aktivite alt boyutu genel olarak en düşük puan alınan alt boyut olarak belirlenmiştir. Sonuç Ve Öneri: Kadın kanserleri arasında dünyada en sık görülen ikinci, Türkiye'de ise ilk on kanser türü içerisinde yer alan serviks kanseri, kadın sağlığını tehdit eden önemli bir sağlık sorunudur. Serviks kanserinden korunmada sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanıya yönelik Pap-smear ve HPV testleri ile kadınların birçoğu henüz kanser evresine gelmeden tespit edilebilmektedir. Kadın sağlığını ilgilendiren birçok alanda kadınların yanında bulunan ebeler; verecekleri eğitimlerle kadınların farkındalıklarını artırarak serviks kanseri erken teşhis ve tedavisinde önemli rol alabilirler.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective in this study is to research the effect of planned training that is given in order to prevent Cervix Cancer in the females with HPV(+). Material-Method: This research is an education intervention study which has been planned to be a retrospective and determined descriptive study. It is planned to be applied in T.R Ministry of Health Turkey Community Hospitals Establishment Union of Izmir Community Hospitals North Office of Secretary General Tepecik Training and Research. Research population consisted of 91 females who applied to T.R Ministry of Health Turkey Community Hospitals Establishment Union of Izmir Community Hospitals North Office of Secretary General Tepecik Training and Research Hospital gynaecology polyclinic between July 01, 2012 and September 30, 2012. The outcomes were collected with face-to-face interview method by using the females“ Identification Form of the Individuals' Descriptive and Socio - Demographic Features”established by researchers and“Healthy Life Style Behaviours Scale-II”(HLSBS-II) previously established by Walker in 1987 and are translated by Bahar et. al. (2008) in order to analyze the healthy life style behaviours of females with HPV (+). Females are trained with power point presentation by researcher and are given brochures to point out the highlights. The effect of training with HLSBS-II that applied to the females to come the sixth month and a year smear control was assessed. Findings: It was determined that 20.9% of the women were in 35-39 age group 37.87±9.9 (min=19 - max=58), 50.5% were elementary school graduates, majority were unemployed (80.2%) and 14.3% had SSK type of social security. The difference found between pre training 122.63±1.31 (min=120.01 - max=125.25), and post training in following – 1 166.06±1.20 (min=163.66 - max=168.45) and following – 2 mean scores 150.32±1.70 (min=146.94 - max=153.71) of women concerning HLSBS-II was statistically significant (p < 0.00). Women, socio - demographic characteristics, fertility and gynecologycal characteristics, sexual life with features Healthy Life Style Behaviors Scale (HLSBS-II) with their total and subscale scores were compared. Result and Suggestion: The Cervix Cancer which is the second most frequent seen cancer in gynaecologic cancers and one of the top ten types of cancers is a substantial health issue that treats the women health. Healthy life style behaviours and early diagnosis is considerably important in preventing Cervix Cancer. Most of the females diseases can be detected with Pap-smear and HPV tests through early diagnosis before the stage of cancer. The midwives assisting the women in many issues related to female health can have an important role in treatment and early diagnosis by increasing the awareness of the woman for Cervix Cancer with the trainings they would give.