Türk yetişkinlerin deprem sonrası yas ve yas ritüelleri
Turkish adult's grief and grief rituals aftermath in the of an earthquake
  1. Tez No: 898892
  2. Yazar: HURİ ELİF ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZEHRA ÜNLÜ KAYNAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'de gerçekleşen deprem yüzünden yakınlarını kaybeden bireylerin yas tutma ve yas tutma ritüellerine ilişkin deneyimlerini incelemektir. Araştırma depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş ilinde depremi deneyimlemiş 10 yetişkin ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş aralığı 20-51 arasında değişmektedir. Nitel bir çalışma olarak gerçekleştirilen araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılara“Kaybı nasıl tanımlıyorsunuz?”,“Kaybınıza yönelik hangi ritüelleri gerçekleştirdiniz?”gibi sorular sorulmuştur. Bu araştırmada kayıp yaşayan yetişkin bireylerin yas deneyimleri ve yas ritülleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yas ritüelleri, kaybın kabul edilmesinde ve deneyimlenmesinde önemli bir role sahiptir. Yapılan ritüellerin bireylerin ölümü kabul etmelerini kolaylaştırdığı ve yas sürecinde bir başa çıkma mekanizması olarak etkili olduğu bulunmuştur. Bireylerin, kaybettikleri kişilerle olan özel ilişkileri için gerçekleştirdiği bireysel ritüellerin, yaslı bireylerin ölen kişiyle bağlarını sürdürmesinde destekleyici bir rol oynadığı görülmüştür. Yapılmayan ritüeller, kişinin ölen kişiyi kabul etmede zorluk yaşamasına neden olabilir. Elde edilen araştırma bulguları Anlamın Yeniden Yapılandırılması ve Sürdürülen Bağlar Teorileri bağlamında literatürdeki bulgular ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the grief and grief ritual experiences of individuals who lost one or more of their loved ones due to the earthquake that occurred in Turkey on 6 February 2023. The study adopted a phenomenological research design. The sample consisted of ten (seven women, three men) adults aged from 20 to 51 who experienced the earthquake in Kahramanmaraş province, the epicenter of the earthquake. Data were collected with a semi-structured interview form and analyzed by using interpretative phenomenological analysis. Participants were asked:“How do you define loss?”,“What rituals did you perform for your loss?”In this study, the grief experiences and grief rituals of adult individuals who experienced loss were examined. The results revealed that, grief rituals have an important role in accepting and adjusmenting to the loss. Performed rituals facilitated individuals' acceptance of death and were found to be effective as a coping mechanism in the grief process. Individual rituals performed by individuals for their special relationships with the people they lost were found to have a supportive role in continuing the bonds of the bereaved individuals with the deceased. Rituals that are not performed after the loss may cause difficulty in accepting the deceased of a beloved one. The obtained research findings were discussed in light of the literature in the context of the Meaning Making Theory and the Continuing Bonds Theory.