Bir aile sağlığı merkezine kayıtlı yetişkinlerin kanser taramalarına yönelik tutumları, ulusal kanser tarama programlarına katılım durumları ve sağlık okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between attitudes towards cancer screening, participation in national cancer screening programs and health literacy levels of adults registered in a family health center
- Tez No: 898891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA AYDIN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma, bir aile sağlığı merkezine kayıtlı yetişkinlerin kanser taramalarına yönelik tutumları, Ulusal Kanser Tarama Programlarına katılım durumları ve sağlık okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. Aile sağlığı merkezine Kasım 2022-Nisan 2023 tarihlerinde başvuran ve dahil kriterlerine uyan 341 katılımcı araştırmanın örneklemini meydana getirmektedir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) ve Standardize Mini Mental Test (SMMT) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmacı, araştırma verilerini gerekli bilgilendirmeleri yaptıktan sonra onamları alınan katılımcılardan yüz yüze görüşme tekniği ile toplamıştır. Araştırma verileri, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiş olup, sayı, yüzde, minimum, maksimum, ortalama, standart sapma değerleri gibi tanımlayıcı istatiksel analizler ile, bağımsız örneklem t testi, Tek yönlü Varyans Analizi, Bonferroni testi, Tamhane's testleri, Pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği ortalama puanı 92,53±15,61 ve TSOY-32 genel ortalama puanı 30,51±8,71 olarak bulunmuştur. Araştırmada katılımcıların meme kanseri taraması için; daha önce kendi kendine meme muayenesi (KKMM) hiç yapmayanların oranı %54,8, daha önce klinik meme muayenesi hiç yaptırmayanların oranı %58,3 olarak saptanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerde daha önce mamografi çekimi hiç yaptırmayanların oranı %45,3 olarak bulunmuştur. Serviks kanseri taraması için; daha önce rahim ağzından sürüntü (Pap Smear ve HPV-DNA testi) hiç aldırmayanların oranı %48,2 olarak saptanmıştır. Kolorektal kanser taraması için ise; daha önce gaitada gizli kan testi hiç yaptırmayanların oranı %88,9 ve daha önce kolonoskopi hiç yaptırmayanların oranı ise %92,6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a cross-sectional study to determine the relationship between the attitudes of adults registered in a family health center towards cancer screening, their participation in National Cancer Screening Programs, and their health literacy levels. The sample of the study consists of 341 participants who applied to a family health center between November 2022 and April 2023 and met the inclusion criteria. Data were collected using the Personal Information Form, the Attitude Scale Towards Cancer Screening, the Turkey Health Literacy Scale-32 (TSOY-32) and Standardized Mini Mental Test (SMMT). The researcher collected the research data using the face-to-face interview technique from the participants, whose consent was obtained after providing the necessary information. The research data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program and evaluated using descriptive statistical methods such as number, percentage, minimum, maximum, mean, standard deviation, independent sample t-test, One-way Analysis of Variance (Oneway ANOVA), Bonferroni test, Tamhane's tests, Pearson correlation analysis. The mean score of the Attitude Scale Towards Cancer Screening was found to be 92.53±15.61 and the general mean score of the Turkish Health Literacy Scale-32 was found to be 30.51±8.71. In the study, the rate of participants who had never had a breast self-examination (BSE) for breast cancer screening was determined as 54.8%, and the rate of those who had never had a clinical breast examination was determined as 58.3%. The rate of individuals participating in the study who had never had a mammogram before was found to be 45.3%. The rate of those who had never had a cervical swab (Pap Smear and HPV-DNA test) taken for cervical cancer screening was 48.2%. For colorectal cancer screening, the rate of those who had never had a fecal occult blood test before was 88.9% and the rate of those who had never had a colonoscopy before was 92.6%.