Major batın cerrahisi planlanan 65-85 yaş arası hastalarda fraıl ölçeği ile günlük yaşam aktivitesi değerlendirmelerinin postoperatif sonuçları belirlemedeki etkinlikleri
The effectiveness of the frail scale and daily life activitiy assessments in determining postoperative outcomes for patients aged 65-85 undergoing major abdominal surgery
  1. Tez No: 898902
  2. Yazar: BENGÜ ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Major batın cerrahisi planlanan 65-85 yaş arası hastalarda FRAIL Ölçeği ile kırılganlık ve Katz Günlük Yaşam Aktivitesi (GYA) indeksi ile bağımlılık değerlendirmelerinin postoperatif sonuçları belirlemedeki etkinliklerini, ikincil amaç bu sonuçların diğer prognostik faktörlerle olan ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu (25/05/2022, 2022-11/20) ve hastaların aydınlatılmış onamı alındıktan sonra Haziran 2022-Kasım 2023 tarihleri arasında elektif, majör batın cerrahisi planlanan 65-85 yaş arası 232 hasta çalışmaya alındı. Preoperatif dönemde hastaların kırılganlıkları FRAIL Ölçeği, bağımlılıkları ise Katz GYA indeksi ile değerlendirildi. Postoperatif ilk 30 günlük süreçleri takip edilerek, postoperatif komplikasyonlar, yoğun bakıma yatış gereksinimi, hastanede yatış süreleri ve 1 ay içinde tekrar hastaneye yatış, reoperasyon gereksinimleri ile 30 günlük mortalite durumları gözlendi. Bulgular: Kırılganlık düzeyi frail olan hastaların respiratuar, kardiyak, nörolojik, renal komplikasyonlar, postoperatif enfeksiyonlar ve diğer komplikasyonlar daha yüksek oranda, hastanede yatış süresi daha uzun, hastaneye yeniden yatış oranı daha yüksekti. Katz GYA indeksine göre yarı bağımlı hastalarda postoperatif komplikasyon görülme oranı daha yüksek, hastanede yatış süresi daha uzun, yeniden yatış gereksinimi daha yüksek bulundu. Sonuç: Bu çalışmada; elektif major batın cerrahisi planlanan yaşlı hastalarda ve preoperatif kırılganlık düzeyi frail olanlar ile Katz GYA açısından yarı bağımlı durumunda olanlarda postoperatif olumsuz sonuçların daha çok olabileceği tespit edilmiştir. Postoperatif komplikasyonları öngörme açısından FRAIL ölçeği ile ASA skoru birlikte değerlendirildiği zaman ASA skorunun kırılganlıkla birlikte değerlendirilmediği sürece komplikasyonları öngörmede yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Düşük hematokrit ve albumin düzeylerinin hastanede uzun yatışı öngörmede, ayrıca düşük hematokrit seviyelerinin yeniden hastaneye yatışı öngörmede önemli birer parametre olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective is to investigate the effectiveness of determining postoperative outcomes in patients aged 65-85 planned for major abdominal surgery using the FRAIL Scale for frailty and the Katz Index of Independence in Activities of Daily Living and to examine the impact of these outcomes on other prognostic factors. A secondary objective is to explore the relationship of these outcomes with other prognostic factors. Materials and Methods: After obtaining approval from the Clinical Research Ethics Committee of Bursa Uludağ University Faculty of Medicine (22/05/2022, 2022-11/20) and informed consent from patients, 232 patients aged 65-85 who were scheduled for elective major abdominal surgery between June 2022 and November 2023 were included in the study. Preoperatively, patients' frailty was assessed using the FRAIL Scale and their dependency was evaluated using the Katz Index of Independence in Activities of Daily Living. Postoperative fallow-up included monitoring for 30 days for complications, intensive care needs, hospital length of stay and rehospitalization rates within one year, as well as 30 day mortality rates. Results: Patients with a high frailty level had higher rates of respiratory, cardiac, neurological, renal complications, postoperative infections and other types of postoperative complications. Their hospital stay duration was longer and their readmission rates were higher. Patients who were more dependent according to the Katz Index of Independence in Activities of Daily Living had higher rates of postoperative complications, longer hospital stays and higher readmission rates. Conclusion: In this study, it was found that elderly patients planned for elective major abdominal surgery who are frail according to Katz IADL (Instrumental Activities of Daily Living) and dependent to some extent are hiher risk for negative postoperative outcomes. It was found that when the FRAIL scale is assessed together with the ASA score in predicting complications when frailty is considered. It was also identified that low hematocrit and albumin levels are significant parameters in predicting prolonged hospital stay and that low hematocrit levels are also important in predicting hospital readmissions.