Design, development and production of a prototype of high-pressure and high-temperature solenoid valves suitable for use in nuclear power plants, airplanes, rockets, missiles and unmanned aeriel vehicle control systems in aerospace and defense industry
Havacılık ve savunma sanayinde, nükleer enerji santralleri, uçaklar, roketler, füzeler ve insansız hava aracı kontrol sistemlerinde kullanıma uygun yüksek basınç ve yüksek sıcaklık solenoid valf prototipinin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi
- Tez No: 898924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de üretimi olmayan nükleer santrallerde de kullanıma uygun olan yüksek basınç ve yüksek sıcaklık selenoid valfin tasarlanması, geliştirilmesi ve yerlileştirilmesidir. Bunun için mevcutta yapılmış olan yüksek basınç ve yüksek sıcaklık selenoid valfler ve patentler incelenmiştir. Selenoid valfimizin mekanik ve elektromanyetik matematiksel hesapları yapılmıştır. 3D modelleme, ANSYS Fluent programı yardımı ile HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) simülasyonu için kullanılmıştır. Sonuçlara göre prototip üründe düzeltmeler yapılmıştır. Test sonuçları ile HAD analizi verileri kıyaslanmıştır. Yapılan testler sonucunda, hedef basıncımız olan 400 barg basınçta sorunsuz açma kapama yapılmıştır. H-Class tel ile yapılan bobinimiz ile hedeflenen 250 °C sıcaklığa çıkılmaktadır. Kv testlerinde ise hata oranımız %4.25 olarak gerçekleşmiştir. Seçilen tüm materyaller uluslararası standartlarda belirtilen ve nükleer santrallerde kullanıma uygun olan materyallerden seçilmiştir. Solenoid vana NGS, uçaklar, roketler, füzeler, İHA ve İDA gibi sistemlerde kullanıma uygundur. Tasarlanan ürün, nihai ürün olmadan önce kullanım amacı ve satış bölgelerine göre CE, PED, ECA, ATEX, vb. sertifikalar alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design, develop, manufacture and localize a high pressure and high temperature solenoid valve, which are not manufactured in Türkiye. For this purpose, existing high pressure and high temperature solenoid valves were examined and existing patents for such applications were examined. Mathematical calculations of our solenoid valve in two categories are examined. The 3D modeling was used for CFD (Computational Fluid Dynamics) simulation of the designed product with the help of ANSYS Fluent program. The test results were compared with the CFD analysis data. Tests for opening and closing was performed smoothly at 400 barg pressure, which is our target pressure. Our coil made with H-Class wire reaches the targeted temperature. In Kv tests, our error rate was realized as 4.25%. The NPP suitability of the product has been confirmed through material selection and analysis. Designed solenoid valves used in control systems of nuclear power plants, aircrafts, rockets, missiles, unmanned aerial vehicles (UAV), unmanned marine vehicles (UMV). Before the designed product is finalized, CE, PED, ECA, ATEX, etc. certificates will be obtained according to the intended use and sales regions.