Haksız fiilden doğan manevi tazminat davalarının Medeni Usul Hukuku açısından incelenmesi
Examination of non-pecuniary damages cases arising from torts in terms of Civil Procedure Law
  1. Tez No: 898936
  2. Yazar: ŞEYMA NUR AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Haksız fiilden doğan sorumluluk, Türk hukukunda tazminat sorumluluğunun iki temel kaynağından biri olup, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 49. maddesinde tanımlanan kusura dayanan bir sorumluluk türüdür. Çalışmada, haksız fiilden doğan manevi tazminat davalarında yargılamanın nasıl yürütüldüğü, uygulamada yaşanan sorunlar, hâkim tarafından takdir hakkının nasıl kullanıldığı ve bu takdirin hangi ölçütlerle denetlendiği gibi çeşitli hususlar üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda yapılan bu tez çalışmasında, haksız fiilden doğan manevi tazminat davalarında Medeni Usul Hukuku açısından karşılaşılan problemlere yönelik kapsamlı bir değerlendirme sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Liability arising from tort is one of the two main sources of compensation liability in Turkish law and is a type of liability based on fault as defined in Article 49 of the Turkish Code of Obligations No. 6098. In this study, various issues such as how the proceedings are conducted in cases of non-pecuniary damages arising from tort, the problems experienced in practice, how the discretion is used by the judge and the criteria by which this discretion is controlled are emphasised. In this context, this thesis aims to provide a comprehensive evaluation of the problems encountered in civil procedural law in cases of non-pecuniary damages arising from tortious acts.