Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin üriner katater ilişkili enfeksiyonlara yönelik tutumları ile iş yükleri arasındaki ilişki
The relationship between the attitudes of nurses working in intensive care units to wards urinary catheter related infections and their workloads
  1. Tez No: 898937
  2. Yazar: ZINAR TİMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin üriner katater ilişkili enfeksiyonlara yönelik tutumları ile iş yükleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışmaya, 15 Kasım 2023 – 15 Şubat 2024 tarihleri arasında bir kamu hastanesinin yetişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan, dahil edilme kriterlerine uyan ve örneklem sayısı güç analizi (alpha=0.05, güç=0.80) ile belirlenen ile belirlenen 106 hemşire oluşturdu ve çalışma 222 hemşire ile tamamlandı. Veriler Anket Formu, Katater İlişkili Üriner Sistem Enfeksiyonları Kontrol Önlemleri Ölçeği (15-75 puan aralığında puanlanır ve puan arttıkça bilginin ve tutumun iyi olduğunu gösterir) ve İş Yükü Ölçeği (5-30 puan aralığında puanlanır ve puanın yükselmesi iş yükünün arttığı anlamına gelmektedir) kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Çalışmaya başlamadan önce çalışmanın yapılacağı kurumdan, hemşirelerden ve etik kuruldan gerekli izinler alındı. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Hemşirelerin %74,3'ünün lisans mezunu ve %91,4' ünün aylık fazla çalışma süresinin 25 saat ve üzeri olduğu, %47,7'sinin gündüz vardiyasında iş yükünün daha fazla olduğunu ifade ettiği, %99,5'inin üriner katater bakımı verdiği, %44,2'sinin yoğun bakım ünitesinde hastalara üriner katater uygulanması ve bakımı konusunda bilgisinin yeterli olduğunu ifade ettiği saptandı. Hemşirelerin Katater İlişkili Üriner Sistem Enfeksiyonları Kontrol Önlemleri Ölçeği puan ortalamasının 66,76±5,28, İş Yükü Ölçeği puan ortalamasının ise 26,83±3,58 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive research to evaluate the relationship between the attitudes of nurses working in intensive care units towards catheter associated urinary tract infections (CAUTIs) and their workload. The study November 15, 2023 – February 15, 2024, 106 nurses working in the adult intensive care units of a public hospital, who met the inclusion criteria and the sample number determined by the power analysis (alpha=0.05, power=0.80), composed the study and the study was completed with 222 nurses. Data were collected using a Question Form, the Catheter Associated Urinary Tract Infection Prevention Measures Scale (it is scored in the december of 5-30 points and the increase of the score means that the workload increases) and the Workload Scale (it is scored in the december of 5-30 points and the increase of the score means that the workload increases), through face to face interviews. Before starting the study, necessary permissions were obtained from the institution where the study was conducted, the nurses, and the ethics committee. Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis tests were used to evaluate the data. It was found that 74.3% of nurses graduated from bachelor's degree and 91,4% had a monthly overtime period of 25 hours or more, 47,7% stated that the workload was more during the day shift, 99,5% provided urinary catheter care, 44.2% stated that they had sufficient knowledge about the application and maintenance of urinary catheter to patients in the intensive care unit. It was determined that the average score of the nurses on the Catheter-Related Urinary Tract Infections Control Measures Scale was 66,76±5,28, and the average score on the Workload Scale was 26.83±3.58.