Farklı kanal patlarının kök kanal tedavisi sonrası post operatif ağrıya olan etkisinin incelenmesi: Bir randomize klinik araştırma
Investigation of the effect of different root canal sealer on post operative pain after root canal treatment: A randomized clinical study
- Tez No: 898935
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN EVCİL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı kanal patları kullanarak kök kanal tedavisi uyguladıktan sonra postoperatif ağrı seviyesini değerlendirmek ve kanal patlarının ağrı üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Kök kanal tedavisi uygulamasına bağlı ağrının öngörülmesi ve tedavi sonrasında ağrı hissedilmesi hastalar için önemli bir korku kaynağıdır. Diş hekimleri de kanal tedavisi sonrası hastalarının ağrı seviyesi hakkında endişelidir. Tedavi sonrası ağrı hastalar tarafından beklenir, deneyimlenir, hatırlanır ve paylaşılır. Bu nedenle çalışmamızın amacı, kanal tedavisinin ağrı prevalansı ve şiddeti üzerine farklı kanal patlarının etkilerini belirlemek ve kanal tedavisi uygulanan hastalarda tedavi sonrası ağrının prevalansını ve şiddetini tahmin etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız klinik bir çalışma olarak tasarlanmış olup Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi Endodonti Anabilim Dalı'na başvuran toplam 80 hastanın kanal tedavisi endikasyonu konmuş alt ve üst premolar dişleri üzerinde uygulandı. 80 hasta 4 eşit gruba ayrıldı ve her gruba VDW Gold endomotor yardımıyla V Taper Gold (Fanta Dental Material, Şangay, Çin) eğeleriyle 2 nm torkta ve 300 rpm hızda (devamlı) saat yönünde 360° rotasyon modunda kanal tedavisi uygulandı. Sealapex, AH Plus, MTA Fillapex ve Dia-Root Bioselar patları kullanılarak bitirilen tedavi sonrası ağrı seviyeleri numaralandırılmış ağrı skalası (NRS) ile 6-24-48-72. Saat ve 1. Haftada takip edildi. İstatistiksel analiz için SPSS 26.0 paket program kullanılmış olup, çalışmamız dâhilindeki her bir zaman aralığı için grupların karşılaştırılmasında parametrik testlerden 'Tek Faktörlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA)' ve parametrik olmayan testlerdeki karşılığı olan 'Kruskal Wallis, Friedman' testi kullanılmıştır. Grupların kendi aralarındaki karşılaştırma analizlerinde ise çoklu karşılaştırma testi olan 'Tukey' analizi kullanılmıştır. Ölçümler arasındaki ikili karşılaştırmalar ise 'LSD' testi ile analiz edilmiştir Bulgular: Tüm pat gruplarında cinsiyet ile postoperatif ağrı açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Pat grupları ile yaş ve ilaç kullanımının dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Pat gruplarındaki ağrı ortalamaları karşılaştırıldığında AH Plus patında 6. saat, 48. saat ve 72.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the postoperative pain level after root canal treatment using different root canal sealers and to compare the effects of root canal sealer on pain. Anticipating pain due to root canal treatment and feeling pain after treatment is an important source of fear for patients. Dentists are also concerned about their patients' pain levels after root canal treatment. Post-treatment pain is expected, experienced, remembered and shared by patients. Therefore, the aim of our study is to determine the effects of different root canal sealers on the prevalence and severity of pain after root canal treatment and to estimate the prevalence and severity of post-treatment pain in patients who underwent root canal treatment. Materials and Methods: Our study was designed as a clinical study and was performed on the lower and upper premolar teeth of a total of 80 patients who applied to the Endodontics Department of Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Dentistry Hospital, where root canal treatment was indicated. 80 patients were divided into 4 equal groups, and root canal treatment was applied to each group with V Taper Gold (Fanta Dental Material, Shanghai, China) files, with the help of VDW Gold endomotor, in clockwise 360° rotation mode at 2 nm torque and 300 rpm speed (continuous). Pain levels after the treatment using Sealapex, AH Plus, MTA Fillapex and Dia-Root Bioselar pastes were measured on a numbered pain scale (NRS) of 6-24-48-72. hours and were followed at 1 week. SPSS 26.0 package program was used for statistical analysis, and in comparing the groups for each time period in our study, the parametric tests 'Single Factor Variance Analysis (One-Way ANOVA)' and its equivalent in non-parametric tests 'Kruskal Wallis, Friedman' test were used. In the comparison analyses between the groups, the multiple comparison test 'Tukey' analysis was used. Pairwise comparisons between the measurements were analyzed with the 'LSD' test. Results: No statistically significant difference was found in all paste groups in terms of gender and postoperative pain (p>0.05). No statistically significant difference was found in terms of age and medication use distribution by paste groups (p>0.05).