Elit atletizm atlama branşı sporcularının antropometrik özellikleri ve spor performansı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between anthropometric characteristics and sports performance in elite track and field jumpers
- Tez No: 898947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED HOUTAN SHAHİDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, yüksek atlama, uzun atlama, sırıkla atlama ve üç adım atlama disiplinlerine zgü olan üst düzey Türk milli atlamacılarının antropometrik ve somatotip zelliklerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Vücut kompozisyonu ve somatotipin atletik performanstaki temel nemini tanıyarak, araştırma, bu zellikler ve rekabetçi başarılar arasındaki karmaşık etkileşime derinlemesine inmektedir. Altı kadın ve yedi erkekten oluşan 13 milli atletten oluşan bir kohort kullanılarak, metodoloji standart antropometrik lçümlerin ve somatotip değerlendirmesi için Heath-Carter y nteminin uygulanmasını içermektedir. Sonuçlar, Türk elit atlamacılarda mevcut çalışmalarla karşılaştırıldığında daha düşük vücut yağ yüzdelerini içeren belirgin profilleri ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışma, kohort içinde kas kütlesinde cinsiyetle ilgili varyasyonları ortaya çıkarmakta ve benzersiz somatotip desenlerini ayırt etmektedir. Önemli bir şekilde, somatotip skorları, üst düzey yüksek atlama sporcularında g zlemlenen küresel eğilimlerle uyumlu olup, üst düzey performans g steren sporcular arasında evrensel desenleri vurgulamaktadır. Uluslararası çalışmalarla karşılaştırmalı analizler, elit sporcularda somatotip bileşenleri arasındaki ortaklıkları daha da vurgulamaktadır. Ayrıca, her iki cinsiyetteki en iyi atlayıcıların, elit yüksek atlama meslektaşlarına kıyasla daha düşük vücut uzunluğuna ve vücut ağırlığına sahip olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma, bu disiplinlerde yetkinliğe ilişkilendirilen morfolojik karmaşıklıkların daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunarak, eğitim programlarını optimize etmek için değerli içg rüler sunmaktadır. Özetle, çalışma, üst düzey Türk milli atlamacılarının başarısını şekillendirmede antropometrik ve somatotip zelliklerinin oynadığı temel rolü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively investigate the anthropometric and somatotype characteristics of elite Turkish national jumpers specializing in high jump, long jump, pole vault, and triple jump disciplines. Recognizing the fundamental significance of body composition and somatotype in athletic performance, the research delves into the intricate interplay between these attributes, and competitive accomplishments. Leveraging a cohort of 13 national athletes, comprising six females and seven males, the methodology involves the application of standardized anthropometric measurements and the Heath-Carter method for somatotype assessment. The outcomes illuminate distinct profiles, featuring lower body fat percentages in Turkish elite jumpers when compared to existing studies. Additionally, the study reveals gender-specific variations in muscle mass and discerns unique somatotype patterns within the cohort. Significantly, somatotype scores align with global trends observed in elite high jump athletes, emphasizing universal patterns among top-level performers. Comparative analyses with international studies further underscore commonalities in somatotype components among elite athletes. Furthermore, it was discerned that the top jumpers in both genders exhibited lower body height and body weight in comparison to their elite high-jumping counterparts. This research contributes to a refined understanding of the morphological intricacies associated with proficiency in these disciplines, offering valuable insights for optimizing training regimens. In summary, the study underscores the pivotal role played by anthropometric and somatotype characteristics in shaping the success of top elite Turkish national jumpers.