Yerel yönetimlerde e-katılımcı bütçeleme uygulamaları: Van Büyükşehir Belediyesi analizi
The development of e-participatory budgeting in local governments: A case study of Van Metropolitan Municipality
- Tez No: 898945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yirminci yüzyılda kamu yönetiminde yaşanan dönüşümler, mali yönetim uygulamalarını da etkileyerek kamu bütçeleme süreçlerinde yeni yaklaşımlar ortaya çıkarmıştır. Katılımcı bütçeleme, çocuk dostu bütçe, yeşil bütçe ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme gibi yaklaşımlar, bu değişimlerin öne çıkan örneklerindendir. Bu çalışmanın amacı, yerel yönetimlerde e-katılımcı bütçelemenin gelişimini inceleyerek Van Büyükşehir Belediyesi özelinde bu modelin potansiyelini değerlendirmektir. Çalışmanın metodolojisi, akademik ve ikincil kaynakların yanı sıra Van Büyükşehir Belediyesi'nin web sitesi ve e-uygulamalarının da incelenmesini kapsamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle metin analizi yapılmıştır. Bu bağlamda, Van Büyükşehir Belediyesi'nin 2019-2023 Stratejik Planı, ilgili yıllar arasındaki performans programları ve faaliyet raporları incelenmiş; ayrıca, belediyenin web sitesi e-katılım açısından değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, Van Büyükşehir Belediyesi'nin stratejik plan, performans programı ve faaliyet raporları gibi belgelerinde ve web sitesinde e-katılım araçlarının yeterince yer almadığı tespit edilmiştir. Bulgular, Van Büyükşehir Belediyesi'nin e-katılımcı bütçeleme konusunda yeterli bir potansiyele sahip olmadığını göstermektedir. Ayrıca, belediyenin bazı e-katılım araçlarını kullanmakta olduğu, ancak bu araçların vatandaşlar tarafından yeterince kullanılmadığı belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, Van Büyükşehir Belediyesi'nin e-katılım araçlarının kullanımında eksiklikler bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transformations in public administration during the twentieth century also impacted financial management practices, leading to the emergence of new approaches in public budgeting processes. Participatory budgeting, child-friendly budgeting, green budgeting, and gender-responsive budgeting are some of the prominent examples of these changes. The aim of this study is to examine the development of e-participatory budgeting in local governments and to evaluate the potential of this model in the context of Van Metropolitan Municipality. The study's methodology includes the analysis of academic and secondary sources, as well as an examination of the Van Metropolitan Municipality's website and e-applications. A qualitative research method, specifically text analysis, was employed. In this context, the 2019-2023 Strategic Plan, performance programs, and activity reports of the Van Metropolitan Municipality were reviewed, and the municipality's website was evaluated in terms of e-participation. The analysis revealed that the strategic plan, performance programs, activity reports, and the website of the Van Metropolitan Municipality do not sufficiently incorporate e-participation tools. The findings suggest that the municipality lacks sufficient potential for e-participatory budgeting. Additionally, while some e-participation tools are used by the municipality, they are not adequately utilized by citizens. Based on the obtained data, it was concluded that there are shortcomings in the municipality's use of e-participation tools.