Güncel sınıflamaya göre farklı periodontitis evrelerinde oksidatif dna hasarının kan ve tükürük örneklerinde araştırılması
Investigation of oxidative DNA damage in blood and saliva samples in different periodontitis stages according to the current classification
- Tez No: 898956
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK FATİH ÇANAKÇI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada, evre I ve evre IV periodontitis hastaları ile periodontal olarak sağlıklı bireylerin serum ve tükürük örneklerinde 8-OHdG seviyesi ve klinik parametrelerden plak indeksi (Pİ), sondalamada kanama indeksi (SKİ), sondalamada cep derinliği (SCD) ve klinik ataçman kaybı (KAK) ile ilişkisi değerlendirilerek periodontitis hastalarında oksidatif strese bağlı DNA hasarının araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya 30 periodontal olarak sağlıklı, 30 evre I periodontitis (PE1) ve 30 evre IV periodontitis (PE4) olmak üzere toplam 90 birey katıldı. Bireylerin klinik periodontal ölçümleri yapıldı. Bireylerden elde edilen serum ve tükürük örneklerinde 8-OHdG düzeyleri incelendi. Bulgular: 8-OHdG seviyeleri açısından yapılan incelemede serum örneklerinde elde edilen değerlerin her iki periodontitis grubunda da sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate DNA damage due to oxidative stress in periodontitis patients by evaluating the 8-OHdG level in serum and saliva samples of stage I and stage IV periodontitis patients and periodontally healthy individuals and its relationship with clinical parameters such as plaque index (PI), bleeding on probing (BOP), probing depth (PD) and clinical attachment loss (CAL). Materials and Methods: A total of 90 individuals participated in the study; 30 periodontally healthy, 30 with stage I periodontitis (PE1) and 30 with stage IV periodontitis (PE4). Clinical periodontal measurements were made on the individuals. 8-OHdG levels were examined in serum and saliva samples obtained from the individuals. Results: In the examination performed in terms of 8-OHdG levels, it was seen that the values obtained in serum samples were statistically significantly higher in both periodontitis groups compared to the healthy group (p0.05).