Kronik nonspesifik boyun ağrılı hastalarda servikal bölgeye uygulanan klasik masaj ve proprioseptif nöromusküler fasilitasyon tekniklerinin, kas gerginliği, ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of classical massage and proprioceptive neuromuscular facilitation techniques applied to the cervical region on muscle tension, pain, functionality, and quality of life in patients with chronic nonspecific neck pain
- Tez No: 898955
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, kronik nonspesifik boyun ağrısı olan hastalarda servikal bölgeye uygulanan klasik masaj ve proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon (PNF) tekniklerinin kas gerginliği, ağrı düzeyi, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya kronik nonspesifik boyun ağrısı olan 43 hasta dahil edilmiştir. Hastalar masaj grubu (n=14), PNF grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=14) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm gruplara 6 hafta boyunca konvansiyonel fizik tedavi uygulanmıştır. Masaj ve PNF gruplarına ek olarak ilgili teknikler uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasında ağrı şiddeti Görsel Analog Skalası (GAS), kas gerginliği (MyotonPRO), eklem hareket açıklığı (CROM), fonksiyonellik (Boyun Özürlülük İndeksi) ve yaşam kalitesi (Nottingham Sağlık Profili) değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Windows ortamında IBM SPSS Statistics 22 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Tedavi sonrasında tüm gruplarda ağrı şiddetinde, kas gerginliğinde, eklem hareket açıklığında ve fonksiyonellikte iyileşme gözlenmiştir (p0,05). Sonuç olarak, klasik masaj ve PNF teknikleri, konvansiyonel fizik tedaviye ek olarak uygulandığında, kronik nonspesifik boyun ağrısı olan hastalarda ağrı, kas gerginliği, eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of classical massage and proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) techniques on muscle tension, pain levels, functional status, and quality of life in patients with chronic nonspecific neck pain. A total of 43 patients with chronic nonspecific neck pain were included in the study. The patients were divided into three groups: massage group (n=14), PNF group (n=15), and control group (n=14). All groups received conventional physical therapy for 6 weeks. In addition, the relevant techniques were applied to the massage and PNF groups. Before and after treatment, pain intensity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), muscle tension was measured with MyotonPRO, joint range of motion was evaluated with CROM, functionality was assessed with the Neck Disability Index, and quality of life was measured using the Nottingham Health Profile. Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics 22. Post-treatment, improvements were observed in pain intensity, muscle tension, joint range of motion, and functionality in all groups (p0.05). As a result, classical massage and PNF techniques, when applied in addition to conventional physical therapy, have positive effects on pain, muscle tension, range of motion, functionality, and quality of life in patients with chronic nonspecific neck pain.