Zeytinyağı endüstrisi atık ürünlerinden fenolik bileşenlerin ekstraksiyonu ve gıda ürünlerinde kullanılabilirliklerinin araştırılması
Extraction of phenolic compounds from the byproducts of olive oil industry and investigation of their usability in food products
  1. Tez No: 898963
  2. Yazar: EMİNE ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TUNÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Zeytinyağı üretimi esnasında biyoaktif bileşenlerce zengin pirina ve karasu olarak adlandırılan artık ve atık ürünler açığa çıkmaktadır. Bu çalışmada, pirina ve karasu içerisinde bulunan fenolik bileşenlerin ekstraksiyonu, karakterizasyonu, fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi ve akabinde fırıncılık ürünlerinde fonksiyonel ingrediyen olarak kullanılabilirliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, pirina ve karasu fenolik bileşenleri etanolik ekstraksiyon yöntemi kullanılarak ekstrakte edilmiş ve fenolik bileşenlerin kalitatif ve kantitatif incelenmesi LC-MS/MS cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Ürünlerin antioksidan özellikleri 2,2-diphenyl-2-picrylhydrazyl radikalinin inhibisyonu (DPPH), 2,2-azinobis [3-etilbenzotiazolin-sulfonik asit radikalinin inhibisyonu (ABTS) ve ferrik iyonlarını indirgeme kuvveti (FRAP) yöntemleri ile spektrofotometrik olarak; gıda kaynaklı ve insan patojeni bazı mikroorganizmalar üzerine antimikrobiyal kapasiteleri ise disk difüzyon ve kuyucuk yöntemleri ile belirlenmiştir. Pirina ve karasu etanolik ekstraktlarının fenolik içeriklerinin sırasıyla %5.45 ve %2.41 oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive pomace and blackwater are important bydproducts of olive oil industry, which are rich in bioactive components. In this study, it was aimed to extract, characterize and determine the functional properties of phenolic compounds in pomace and blackwater and then to investigate their usability as functional ingredients in bakery products. For these purposes, phenolic compounds of pomace and blackwater were extracted using ethanolic extraction method and qualitative and quantitative analysis of phenolic compounds were carried out using LC-MS/MS. The antioxidant properties of the products were determined spectrophotometrically through 2,2-diphenyl-2-picrylhydrazyl radical (DPPH), 2,2-azinobis [3-ethylbenzothiazoline-sulfonic acid radical (ABTS) and ferric ion reducing power (FRAP) assays; antimicrobial capacities of the products against some foodborne and human pathogenic microorganisms were determined through disk diffusion and well methods. The phenolic contents of pomace and blackwater ethanolic extracts were found to be 5.45% and 2.41%, respectively.