Tasarrufa dayalı konut finansman sisteminin hukuki analizi ve finansman modelleri
Legal analysis and financing models of the saving-based housing finance system
  1. Tez No: 898962
  2. Yazar: BURAK BAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GAMZE ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tasarrufa dayalı konut finansman sistemi, katılımcılardan para toplanması ve toplanan paraların kendine özgü yöntemlerle katılımcılara konut finansmanı olarak kullandırılması esasına dayanmaktadır. 2021 yılına kadar sisteme ilişkin olarak herhangi bir hukuki düzenleme yapılmamıştır. Sistemin hukuki düzenlemesinin olmaması nedeniyle 2021 öncesi dönemde katılımcıların menfaatleri zarar görmüş ve sisteme olan güven azalmıştır. 2021 yılında sisteme ilişkin hukuki düzenlemeler getirilmiş olsa da sistemin uygulanmasında hala birtakım eksiklikler göze çarpmaktadır. Bu çalışmanın amacı da sisteme ait bahse konu eksikliklerin ve sorunların giderilmesidir. Bu kapsamda çalışmada tasarrufa dayalı konut finansman sistemi ile tasarrufa dayalı konut finansman sistemine ait finansman modelleri detaylı biçimde incelenmiş ve alternatif yöntemler tartışılmıştır. Çalışmanın esas konusunu oluşturan tasarrufa dayalı konut finansman sisteminin hukuki analizi ise 2021 yılında yürürlüğe giren hukuki düzenlemeler uyarınca ele alınmıştır. Yeni düzenlemeler kapsamında sistemin ve sistemdeki şirketlerin detaylı analizi yapılmıştır. Ayrıca sisteme ait risk halleri de değerlendirilmiş ve olası sorunların önüne geçebilmek adına bazı tespitlerde bulunulmuştur. Doküman analizi ve mukayeseli analiz yöntemleri ile yürüttüğümüz çalışmada sisteme ait olabildiğince veriye ulaşılmıştır. Bu verilerden ülkemize entegre edilebileceğini düşündüğümüz yasal düzenlemeler ile finansman modelleri çalışma kapsamında sunulmuştur. Sunmuş olduğumuz bu öneriler sayesinde tasarrufa dayalı konut finansman sisteminin organizasyonunun daha sorunsuz bir şekilde gerçekleşeceği kanaatini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
The savings-based housing finance system is based on the principle of collecting money from participants and making the collected money available to the participants as housing finance through unique methods. No legal regulations have been made regarding the system until 2021. Due to the lack of legal regulation of the system, the interests of the participants were damaged and trust in the system decreased in the pre-2021 period. Although legal regulations regarding the system have been introduced in 2021, some deficiencies are still noticeable in the implementation of the system. The aim of this study is to eliminate the deficiencies and problems in the system. In this context, in the study, the savings-based housing finance system and the financing models of the savings-based housing finance system were examined in detail and alternative methods were discussed. The legal analysis of the savings-based housing finance system, which is the main subject of the study, was discussed in accordance with the regulations introduced in 2021. Within the scope of the new regulations, a detailed analysis of the system and the companies in the system was made. In addition, the risk situations of the system were evaluated and some determinations were made in order to prevent possible problems. In the study we conducted using document analysis and comparative analysis methods, as much data about the system as possible was obtained. Legal regulations and financing models that we think can be integrated into our country from these data are presented within the scope of the study. We are of the opinion that thanks to these suggestions we have presented, the organization of the savings-based housing finance system will be carried out more smoothly.