Enoksaparin sodyum ve bevacizumab'ın aşil tendon yaralanmalarındaki etkilerinin karşılaştırılması: Bir deney hayvanı modeli çalışması
Comparison of the effects of enoxaparin sodium and bevacizumab on achilles tendon injuries: A study in a experimental animal model
  1. Tez No: 898966
  2. Yazar: FEIAZ PASALI OSMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Günümüzde spor, sağlıklı yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Sporcu sayısındaki artış ve rekabete dayalı spor aktivitelerinin yaygınlaşması, spor yaralanmaların artmasına neden olmaktadır. Spor yaralanmaları, akut darbelere bağlı olabileceği gibi günlük egzersizlerdeki zorlanmalar sonucunda da ortaya çıkabilir. Spor yaralanmalarına bağlı olarak ortaya çıkan yaralanmalardan biri, aşil tendonu ve osteotendinöz bileşke yaralanmalarıdır. Bu yaralanmalar uzun süren iyileşme süreci nedeni ile sosyal hayattan uzak kalmaya ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Tıp literatüründe, son zamanlarda aşil tendonu ve osteotendinöz bileşke ile ilgili yaralanmalar ve tedavileri üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar, yeni tedavi yöntemleri ve tedaviye yardımcı uygulamaları araştırmaktadır. Düşük Molekül Ağırlıklı Heparin (DMAH) ve Anti-Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (Anti-VEGF) bu tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bizde çalışmamızda, DMAH olarak bilinen enoksaparin sodyum ve anti-VEGF olan bevacizumab tedavisinin aşil tendonu iyileşmesindeki histopatolojik ve biyomekanik açıdan etkilerini karşılaştırmayı ve iyileşme üzerindeki etkilerinin gösterilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada, yaşları ortalama 4 ay ve ağırlıkları ortalama 250 gram olan 36 adet Wistar Albino cinsi erişkin dişi sıçanlar kullanıldı. Denekler, her grupta 12 adet hayvan olacak şekilde rastgele olarak; Grup 1(kontrol), grup 2 (enoksaparin sodyum), grup 3 (bevacizumab) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Sıçanlar, her kafeste 3 sıçan olacak şekilde, paslanmaz çelik kafeslere yerleştirildi ve cerrahi öncesi 48 saat boyunca izlendiler. Denekler, cerrahi sonrası 4 hafta boyunca bu kafeslerde sakrifiye edilene kadar takip edildi. Grup 1 sıçanlara cerrahi sonrası herhangi bir tedavi uygulanmadı. Grup 2 sıçanlara enoksaparin sodyum (Oksapar 4000 anti-xa ıu/0,4 ml hazır enjektör koçak farma) 80 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak 10 gün boyunca, günde bir kez olmak üzere uygulandı. Grup 3 sıçanlara ise bevacizumab (Altuzan 100mg/4ml flakon roche) 0,05 ml (1,25mg) dozunda yara yerine cerrahi sonrası tek sefer olacak şekilde ilaç uygulandı. Tüm hayvanlar, operasyondan 4 hafta sonra sakrifiye edildi. Aşil tendonu ile kalkaneus arasındaki osteotendinöz iyileşme bölgesi korundu ve sonrasında yapılacak histopatolojik ve biyomekanik testler için hazırlandı. Sonuçlar: Çalışmamızda, histopatolojik değerlendirme için bonar ve movin ölçekleri kullanıldı. Biyomekanik karşılaştırma için de yapılan çekme testi sonrası maksimum (maks) dayanım, maks genleme, maks kuvvet, elastisite modül ve enerji parametreleri dikkate alınmıştır. İstatistiksel analiz sonrasında biyomekanik sonuçlar değerlendirildiğinde gruplar arası anlamlı bir fark tespit edilemedi (p=0.278, = 0.220, = 0.121, =0.529, = 0.220). Histopatolojik analiz sonrasında bonar skorlarına bakıldığında gruplar arasında tenosit bakımından anlamlı farklılık bulunamamıştır (p=0.296).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In today's world, sports are an integral part of a healthy lifestyle. The increase in the number of athletes and the expansion of competitive sports activities have led to a rise in sports-related injuries. These injuries may occur due to acute trauma or as a result of overuse during daily exercises. One of the injuries associated with sports trauma is Achilles tendon and osteotendinous junction injuries. These injuries cause prolonged recovery periods, leading to withdrawal from social life and a loss of work productivity. In the medical literature, numerous recent studies have focused on injuries and treatments related to the Achilles tendon and osteotendinous junction. These studies are exploring new therapeutic approaches and adjunct therapies. Low molecular weight heparin (LMWH) and anti-vascular endothelial growth factor inhibitors (anti-VEGF) are among these treatment modalities. In our study, we aimed to compare the histopathological and biomechanical effects of enoxaparin sodium, known as LMWH, and bevacizumab, an anti-VEGF, on Achilles tendon healing and to evaluate their impacts on the recovery process. Materials and Methods: In this study, 36 adult female Wistar Albino rats, aged approximately 4 months and weighing an average of 250 grams, were used. The subjects were randomly divided into three groups of 12 animals each: Group 1 (control), Group 2 (enoxaparin sodium), and Group 3 (bevacizumab). The rats were housed in stainless steel cages, with three rats per cage, and were observed for 48 hours prior to surgery. The animals were followed for 4 weeks postoperatively until they were sacrificed. No treatment was applied to Group 1 rats after surgery. Group 2 rats were administered enoxaparin sodium (Oksapar 4000 anti-Xa IU/0.4 mL pre-filled syringe, Koçak Farma) at a dose of 80 mg/kg intraperitoneally, once daily for 10 days. Group 3 rats received bevacizumab (Altuzan 100 mg/4 mL vial, Roche) at a dose of 0.05 mL (1.25 mg) applied once directly to the wound site postoperatively. All animals were sacrificed 4 weeks after surgery. The osteotendinous healing area between the Achilles tendon and calcaneus was preserved and prepared for subsequent histopathological and biomechanical tests. Results: In our study, Bonar and Movin scales were used for histopathological evaluation. For biomechanical comparison, parameters such as maximum load, maximum elongation, maximum force, modulus of elasticity, and energy were considered after tensile testing. Statistical analysis of biomechanical results showed no significant differences between the groups (p=0.278, p=0.220, p=0.121, p=0.529, p=0.220). Histopathological analysis based on Bonar scores revealed no significant differences in tenocyte counts between the groups (p=0.296).