Aşil tendon rüptürü oluşturulan ratlarda enoksaparin sodyum ve hiperbarik oksijen tedavisinin iyileşme üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of enoxsaparin sodium and hyperbaric oxygen therapy on healing in rats with achile tendon ruptured
- Tez No: 735936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tendonlar tekrarlayan hareketler, dejenerasyon ve travma nedeniyle, akut veya kronik olarak kolayca yaralanabilir. Yaralanmadan sonra tendon iyileşmesi fibrotik skar dokusu oluşumu ile gerçekleşir. Bu dokunun yapısal ve mekanik özellikleri, normal tendona göre zayıftır.Tendonun iyileşme sonrası daha sağlam olması için değişik çalışmalarda bazı biyomateryaller denenmiş, fibroblast içeren hücrelerden iskelet yapıları oluşturulmuş, büyüme faktörleri ve sitokinler de eksojen olarak uygulanmıştır. Bunlardan başka, gen ve hücre tedavisi yoluyla doku mühendisliği de bu amaçla kullanılmıştır. Daha önceki çalışmalarda tendon iyileşmesini etkileyen birçok madde ve faktör incelenmiştir. Düşük molekül ağırlıklı heparinler (DMAH) özellikle alt ekstremite cerrahisi sonrası gelişme ihtimali bulunan derin ven trombozunu önlemek amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır. Hayvan deneyi olarak DMAH grubundan bazı maddeler incelenmiş olmasına rağmen günümüzde en çok kullanılan DMAH olan Enoksaparin sodyumun tendon iyileşmesi üzerine yapılmış çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırmada, tendon ve yumuşak dokular dışında kemik doku iyileşmesini de hızlandırdığı bilinen hiperbarik oksijenin tedavisi ile enoksaparin sodyumun aşil tendon rüptürü iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada 36 adet erişkin dişi Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Tüm ratlar 9'arlı 4 gruba ayrıldı. Grup 1'e deneysel olarak oluşturulan aşilotomi ve primer süturasyon sonrası standart bakım koşulları sağlandı.Grup 2'ye aşilotomi ve primer süturasyon sonrası günde 1mg/kg olacak şekilde 21 gün süre ile enoksaparin sodyum subkütan yolla verildi. Grup 3'e aşilotomi ve primer süturasyon sonrası 21 gün süre ile hiperbarik oksijen tedavisi (2.5 ATA basınçta 1 saat) uygulandı. Grup 4'e aşilotomi ve primer süturasyon sonrası 21 gün süre ile hem günde 1mg/kg olacak şekilde enoksaparin sodyum subkütan yolla verildi hem de hiperbarik oksijen tedavisi (2.5 ATA basınçta 1 saat) uygulandı.21 gün sonra süreç tamamlanıp ratlar sakrifiye edildi. Alınan aşil tendon örnekleri histopatolojik olarak değerlendirilirdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Tendons can be easily injured acutely or chronically due to repetitive movements, degeneration and trauma. Tendon healing after injury occurs with the formation of fibrotic scar tissue. The structural and mechanical properties of this tissue are weaker than the normal tendon. Some biomaterials have been tried in different studies to make the tendon more robust after healing, skeletal structures have been formed from cells containing fibroblasts, growth factors and cytokines have also been applied exogenously. Tissue engineering through gene and cell therapy has also been used for this purpose. Many substances and factors affecting tendon healing have been examined in previous studies. Low molecular weight heparins (LMWH) are widely used to prevent deep vein thrombosis, which may develop after lower extremity surgery. Although some substances from the LMWH group have been examined as an animal experiment, there is no study on tendon healing of Enoxaparin sodium, which is the most widely used LMWH today. In this study, we aimed to investigate the effects of hyperbaric oxygen therapy and enoxparin sodium on the healing of Achilles tendon rupture, which is known to accelerate bone tissue healing in addition to tendon and soft tissues. Material and Methods: 36 adult female Wistar Albino rats were used in the study. All rats were divided into 4 groups of 9 each. Group 1 was provided with standard care conditions after the experimentally created achilotomy and primary suturing. Group 2 was given enoxaparin sodium subcutaneously at 1mg/kg/day per day for 21 days after achilotomy and primary suturing. Hyperbaric oxygen therapy (1 hour at 2.5 ATA pressure) was applied to Group 3 for 21 days after achilotomy and primary suturing. Group 4 was given both 1mg/kg/day enoxaparin sodium subcutaneously for 21 days after achilotomy and primary suturing, and hyperbaric oxygen therapy (1 hour at 2.5 ATA pressure). After 21 days, the process was completed and the rats were sacrificed. Achilles tendon samples taken were evaluated histopathologically.