Dabigatran eteksilatın sıçanlarda kırık iyileşmesine etkisinin araştırılması ve enoksaparin sodyum ile karşılaştırılması: histolojik ve radyolojik değerlendirme
Investigation of the effect of dabigatran etexylate on fracture healing in rats and comparison with enoxaparin sodium: histological and radiological evaluation
- Tez No: 802428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ AKGÜLLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Uzun kemik kırıklarından sonra karşılaştığımız majör komplikasyonlar olan derin ven trombozu ve pulmoner emboliyi önlemek için kullandığımız ilaçlardan biri Dabigatran Eteksilat'tır. Dabigatran Eteksilat'ın doku iyileşmesi üzerine etkisini ortaya koyan çesitli çalışmalar olsa dahi, kırık iyileşmesi üzerine etkilerini hem radyolojik hem de histolojik olarak karşılaştırmalı olarak değerlendiren bir çalışma yoktur. Amacımız Dabigatran Eteksilatın kırık iyileşmesine nasıl etki ettiğini radyolojik ve histolojik olarak ortaya koymak ve tromboprofilaksi amacıyla yine sıklıkla kullanılan Enoksaparin sodyum ile karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Wistar Albino suşu 18 adet dişi sıçan eşit şekilde 3 gruba ayrıldı. Sıçanların sol femurlarında açık yöntem ile kırık modeli oluşturuldu. Enoksaparin 1000 İU/kg/gün subkutan olarak uygulandı. Dabigatran 30 mg/kg/ gün oral gavaj ile uygulandı. 28 gün sonra sıçanlar sakrifiye edilerek kallus bölgesi mikrotomografi ve histolojik boyanma ile değerlendirildi. Bulgular: Mikrotomografi sonucuna göre gruplar arasında fark saptanmadı. Histolojik boyama sonucuna göre Huo ve ark. tariflediği skorlamada kallus kalitesi en iyi kontrol grubunda idi. Enoksaparin uygulanan grupta fibröz iyileşme saptandı. Dabigatran uygulanan grupta kondrosit hakimiyeti mevcut idi. Kallus kalitesinin Enoksaparine göre Dabigatran uygulanan grupta daha iyi olduğu gözlemlendi. Sonuç: Histolojik olarak Dabigatranın Enoksaparine göre kırık iyileşmesini daha az negatif yönde etkilediği gözlemlendi. Kolay oral kullanımı, ucuz olması, geniş klinik yelpazede kullanımı olan Dabigatranın travma hastalarında kullanılması öngörülebilir. Randomize kontrollü klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Dabigatran Etexilate is one of the drugs we use to prevent deep vein thrombosis and pulmonary embolism, which are the major complications we encounter after long bone fractures. Even though there are various studies that reveal the effect of Dabigatran Etexylate on tissue healing, there is no study that compares its effects on fracture healing both radiologically and histologically. Our aim is to determine radiologically and histologically how Dabigatran Etexylate affects fracture healing and to compare it with Enoxaparin sodium, which is also often used for thromboprophylaxis purposes. Materials and methods: 18 Wistar Albino female rats were divided equally into 3 groups. A fracture model was created in the left femur of rats by the open method. Enoxaparin was administered subcutaneously at 1000 IU/kg/day. Dabigatran was administered by oral gavage at 30 mg/kg/ day. after 28 days, the rats were sacrificied and the callus area was evaluated by microtomography and histological staining. Results: According to the microtomography result, there was no statistically significant difference between the groups. According to the histological staining results of Huo et al. in the scoring he described, the quality of callus was the best in the control group. Fibrous improvement was detected in the group administered enoxaparin. Chondrocyte dominance was present in the dabigatran group. It was observed that the quality of the callus was better in the Dabigatran group compared to Enoxaparin. Conclusion: Histologically, it was observed that Dabigatran affected fracture healing less negatively than Enoxaparin. Dabigatran, which is easy to use, cheap and has a wide clinical use, can be used in trauma patients. Randomized controlled clinical studies are needed.