Spor kulüplerinde çocuk koruma yeterliliklerinin değerlendirilmesi izmir İli örneği
Evaluation of child protection competencies in sports clubs: İzmir province example
- Tez No: 898978
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYANSALDUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzün en önemli konularından biri geleceğimiz olan çocuklardır. Çocukların fiziksel, duygusal her türlü şiddetten korunması, her ortamda refahlarının sağlanması toplumun üzerinde durması gereken en önemli sosyal alanlardan birisidir. Bu alanda yapılan çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışmanın amacı, İzmir de bulunan spor kulüplerinde görev yapan antrenörlerin, çocuk koruma konusundaki yeterlilikleri ve bu kapsamda spor kulüplerinin çocuk koruma programı uygulamalarına ilişkin elde edilecek verilerin analiz edilerek değerlendirilmesidir. Bu çalışma günümüzün en önemli sorunlarından biri olan çocukların korunmasına dair politika ve uygulamaları tüm boyutları ile ele almaktadır. İzmir ilinde toplam 1.526 spor kulübü bulunmaktadır. Bu spor kulüplerinden 1.192'si faal olarak hizmet sunarken, 334 spor kulübü faal durumda değildir. İzmir ilinde toplam aktif görev yapan antrenör sayısı: 22.465 dir. Katılımcı antrenörler gönüllülük esasıyla belirlenmiştir. Katılımcılara; Bayansalduz, Kepoğlu ve Metin (2021) tarafından geliştirilen üç alt boyutlu, beşli likert tipinde 23 maddelik“Sporda Çocuk Koruma Ölçeği (SÇKÖ)”ve kişisel bilgi formu internet ortamında uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important issue today is children, the architects of the future. Protecting children from all kinds of physical and emotional violence and ensuring their well-being in every environment is one of the most important social areas that society should focus on. Studies in this field are quite few. The aim of this study is to analyze and evaluate the competencies of the coaches working in sports clubs in Izmir regarding child protection and, in this context, the data obtained regarding the child protection program practices of sports clubs. This study addresses all aspects of policies and practices regarding the protection of children, one of today's most important problems. There are a total of 1,526 sports clubs in Izmir province. While 1,192 of these sports clubs are actively providing services, 334 sports clubs are not active. The total number of active coaches in Izmir is 22,465. Participating coaches were determined on a voluntary basis. To the participants; The 23-item“Child Protection Scale in Sports (CSS)”with three sub-dimensions and a five-point Likert type developed by Bayansalduz, Kepoğlu and Metin (2021) and a personal information form were applied on the internet. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS package program.