Doğum sonu dönemde anne ve babaların ebeveynlik davranışları, emzirmeye ilişkin tutumları ve katılımları
Parent behaviors of mothers and fathers in the postpartum period, attitudes and participation to breastfeeding
  1. Tez No: 898979
  2. Yazar: BÜŞRA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN DİLA TOPALOĞLU ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, doğum sonu dönemde anne ve babaların ebeveynlik davranışlarını, emzirmeye ilişkin tutumlarını ve katılımlarını ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı ve analitik tipte izlemsel bir çalışmadır. Çalışma Mart 2023- Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum birimlerine doğum için gelen, 200 anne ve 200 baba ile olmak üzere toplam 400 ebeveyn ile yürütülmüştür. Veriler;“Birey Tanıtım Formu-Anne”,“Birey Tanıtım Formu-Baba”,“Doğum Sonu Ebeveynlik Davranışı Ölçeği (DSEDÖ)”“Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği (ETDÖ)”ve“Babaların Emzirme Tutumu (BET) ve Katılımı Ölçeği (BEK)”ile toplanmıştır. İstatistiksel analizde; tanıtıcı bilgiler ile ölçeklerin toplam puan ortalamalarının karşılaştırılmasında t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ölçekler arası ilişkinin belirlenmesi için Sperman korelasyon analizi yapılmıştır. Annelerin emzirmeye ilişkin tutumları, babaların emzirmeye ilişkin tutumları ve katılımının zamanla değişimini belirlemek için Paired Sample t Test yapılmıştır. Anne ve babaların ebeveynlik davranışlarının, babaların emzirme tutumu ve katılımlarının annelerin emzirme tutumları üzerindeki etkisini araştırmak üzere regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada annelerin DSEDÖ toplam puan ortalamaları 4,52±1,43 ve babaların 4,13±1,71'dir. İkinci izlemde annelerin ETDÖ toplam puan ortalamaları 120,18±14,41 ve üçüncü izlemde 119,71±14,58'dir. İkinci izlemde babaların BET ölçeği toplam puan ortalamaları 53,35±5,98 ve BEK ölçeği toplam puan ortalamaları 53,25±10,08 olup üçüncü izlemde BET ölçeği toplam puan ortalamaları 54,04±6,14 ve BEK ölçeği toplam puan ortalamaları 52,55±10,47'dir.
Özet (Çeviri)
Izmir Katip Celebi University, Graduate School of Health Sciences Nursing Department Master's Degree Thesis, Izmir, Türkiye, 2024 Aim: The aim of the study was to determine the parenting behaviours, attitudes towards breastfeeding and participation of mothers and fathers in the postpartum period and the factors affecting them and to examine the relationship between them. Methods: This study is a descriptive and analytical type follow-up study. The study was conducted between March 2023 and October 2023 with a total of 400 parents, 200 mothers and 200 fathers, who came to Izmir Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics units for delivery. Data were collected using the 'Individual Identification Form-Mother', 'Individual Identification Form-Father', 'Postpartum Parenting Behaviour Scale (PPSBS)', 'Breastfeeding Attitude Evaluation Scale (BES)' and 'Fathers' Breastfeeding Attitude (BET) and Involvement Scale (BEK)'. In the statistical analysis, t test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to compare the descriptive information and total mean scores of the scales. Sperman correlation analysis was used to determine the relationship between the scales. Paired Sample t Test was used to determine the change in mothers' attitudes towards breastfeeding and fathers' attitudes and participation in breastfeeding over time. Regression analysis was performed to investigate the effect of mothers' and fathers' parenting behaviours, fathers' breastfeeding attitudes and participation on mothers' breastfeeding attitudes. Results: In the study, the mean total scores of mothers and fathers were 4.52±1.43 and 4.13±1.71, respectively. The mean total scores of the mothers in the second follow-up were 120.18±14.41 and 119.71±14.58 in the third follow-up. In the second follow-up, the mean total score of the BET scale was 53.35±5.98 and the mean total score of the BEK scale was 53.25±10.08. In the third follow-up, the mean total score of the BET scale was 54.04±6.14 and the mean total score of the BEK scale was 52.55±10.47.