Samsun Atakum ilçesindeki sahipli köpeklerin korku ve anksiyete davranışlarının araştırılması
The investigation of fear and anxiety behaviors of dogs in the Samsun Atakum district
  1. Tez No: 898977
  2. Yazar: ALKAN GÖKÇEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Samsun Atakum ilçesindeki sahipli köpeklerde korku ve anksiyete davranışlarını araştırmak için yapılmıştır. Araştırma, köpeklerin çeşitli çevresel ve sosyal faktörlere karşı gösterdikleri korku ve/veya anksiyete cevaplarını belirlemek için anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anket formu, köpek sahibine ait demografik bilgileri, köpek ile ilgili genel bilgileri ve köpekteki korku ve/veya anksiyete davranışlarını belirlemeye yönelik olarak 3 bölüm ve toplam 28 soru şeklinde hazırlanmış ve köpek sahiplerinin gönüllülük esasına dayalı şekilde“Google formlar”üzerinden katılımları sağlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre köpeklerin farklı korku ve anksiyete tiplerine sahip oldukları ve yapılan istatistiksel analizlerde köpeğin ırkının, yaşının, yaşadığı ortamın, sahiplenildiği yerin, dışarıda geçirdiği sürenin ve eğitim durumunun korku ve anksiyete davranışları üzerine etkili olduğu belirlenmiştir (P0.05). Sonuç olarak, yapılan bu çalışma ile Samsun ili Atakum ilçesindeki sahipli köpeklerdeki korku ve anksiyete davranışlarının yaygınlığı ve bu davranışların çeşitli faktörlerle ilişkisi ortaya konulmuştur. Elde edilen veriler ışığında köpek sahiplerinin ve veteriner hekimlerin köpeklerdeki korku ve/veya anksiyete davranışları ile başa çıkmak için belirleyecekleri stratejilerde köpeklerin ırk, yaş, yaşam alanı, sahiplenilme yeri, dışarıda geçirdiği süre ve eğitim durumu gibi özelliklerini göz önünde bulundurmalarının köpeklerin yaşam kalitesinin ve refah düzeylerinin artırılmasında olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate fear and anxiety behaviors in owned dogs in Atakum district of Samsun. The study was conducted using a survey method to determine dogs' fear and/or anxiety responses to various environmental and social factors. The questionnaire form was prepared in 3 sections and a total of 28 questions to determine the demographic information of the dog owner, general information about the dog and fear and/or anxiety behaviours in the dog, and the dog owners were asked to participate voluntarily by“Google forms”.