Ayvalı (Isparta ili) ve dolayının jeolojisi
- Tez No: 1986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mineraloji-Petrografi Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZ: İnceleme alanı Eğirdir gölü güneydoğusunda Isparta dir seğine yerleşmiş, litolojik özellikleri "birbirine benzer yapısal konumları ise oldukça karışık Mesozoyik-Alt Tersiyer yaşlı otok- ton ve allokton kayalardan oluşmaktadır» Çalışma sahasında yüzeyleyen otokton birimlerin tabanını Triyas yaşlı bitkili kumtaşı, radyolar it, çört ve pelajik kireç- taşlarından oluşan Ispartaçay formasyonu oluşturur. Ispartaçay formasyonu ile başlayan istif kesiksiz olarak dolomit ik, oolitik ve resifal kireçtaşları diziliminde Alt Paleosen^e kadar devam etmektedir. Üst Paleosen-Alt Eosen zaman aralığında bölge tektonik hareketlilik kazanmış ve bu dönemde otokton istifin çökeldiği denizin bir başka coğrafik bölgesinde ise; Kumtaşı, radyolarit, çört, kireçtaşı çökelmiş ve bazik nitelikli denizaltı volkanit- ler inden oluşan Pazarköy grubu ile Kızıldağ serpantinitleri böl geye yerleşmiştir. Bu birimler çalışma sahasında gözlenen allok ton toplulukları oluşturmaktadır. Pazarköy grubu ve Kızıldağ s er pant init ler inin bölgeye yerleşmeleri sırasında; ofiyolit topluluğunun ve daha önce çö kelmiş tüm birimlerin blok ve çakıllarını içeren Akdoğan formas yonu (olistostromu) transgresif olarak çökelmiştir. Alt Eosen-Miyosen aralığındaki tektonik kuvvetler ile o- tokton karbonat platformu yırtılma f aylarıyla parçalanmış ve Du- lup kireçtaşının zirvesini de içine alan oldukça geniş bir most rası paraotokton bir konum kazanmıştır. Miyosence post-tektonik nitelikli Güneyce formasyonu o- tokton ve allokton birimlerin üzerine transgresif aşmalı olarak çökelmiştir. Kuvat emerde ise yamaç molozu ve alüvyon çökelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Research area is located on the SE Eğirdir lake which is being bend of İsparta, The rock unite are lit nolo gically si milar to each other, but structural properties are quite comp licated which are Mesozoic and Lower Tertiary age. They are for med autochthon and allocthon rocks» Basement of autochthon units which are given aut crop are plant-bearing sandstone, radiolarite, chert and Ispartaçay for mation as Trias ic age. That series which is starting with Ispar taçay formation is continous as dolomitic, oolitic and reefal limestone until to Paleocene. The region was again tectonically active between Upper Paleocene and Lower Eocene. During that period sandstone 9 radio larite and chert deposited at different geographical region of the sea which the autochthon rock series were settled. On the other hand volcanic rocks which are basic character that is for med Pazarkoy groups and jçızıldağ serpantinites are made emplace ment, together on the same region. Those units are given outcrop in the research area as an allmctonous rock groups. During the emplacement of Pazarköy groups and-Kızıldağ serpantinites in the region, the materials are given to Akdoğan formation(olistostroms), that formation is deposited as a trans- gressive series. The tektonic forces which are produced during the Lo wer Miocene and Lower Eocene, broke into pieces of autochthon carbonate platform. That caused paraautochthon position to cne a big parts Dulup limestone. During the Miocene Güneyce formation which is post tek tonic character are deposited on autochthon and allocton units as transgressive series. Slope waste and aluvion are deposit eû during the Qua ternary.