Karışık Kantorovich tipli operatörler ile yaklaşım
Approximation by perturbed Kantorovich type operators
  1. Tez No: 899025
  2. Yazar: AYKUT SONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, Bernstein-Kantorovich tipli operatörlerin yeni bir genelleştirilmesi dikkate alınmıştır. Yeni tanımlanan karışık Kantorovich tipli operatörlerin dizisi için önce [0,1] üzerinde sürekli, reel değerli fonksiyonlar uzayında düzgün yaklaşım ve daha sonra Voronovskaja tipli teoremler elde edilmiştir. Ayrıca bu operatörler için süreklilik modülü ile yaklaşım hızı verilmiştir. Son olarak, yeni operatörün bazı fonksiyonlara yaklaşımı grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new generelization of Bernstein-Kantorovich type operators is considered. Firstly, uniform convergence for the sequences of new defined perturbed Kantorovich type operators in the space of all real valued continuous functions on [0,1] and then Voronovskaja type theorems are obtained. Also, the rate of convergence via modulus of continuity by these operators is given. Finally, the convergence of the new operator to some functions is shown by graphics.