Farklı astım ağırlık derecelerinde sirküler RNA'lerin rollerinin incelenmesi
Investigation of the roles of circular RNAs in different severity levels of asthma
- Tez No: 899024
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve amaç: Sirküler RNA'lar (circRNA)astım patogenizinde ortaya konan önemli rolleri ile dikkat çeken, kodlanmayan RNA grubuna dahil astım patogenezindeki önemleri son yıllarda çok ilgi çekmeye başlamış güncel moleküllerdir. Bu çalışmanın primer amacı; güncel literatür taramaları sonucunda astımda anlamlı değişim gösterdiği en sık tespit edilen başlıca circRNA'lar (circ0000981, circ0002594, circ0005519, circERBB2, circHIPK3 ve circZNF652) ve astımın farklı ağırlık derecelerinde bu RNA'ların rollerinin analiz edilmesi ve astım, özellikle ağır astım immunopatogenizine katkı sağlamaktır. Yöntem: Gözlemsel, analitik, prospektif, olgu-kontrol araştırmasında; 1 yıl içerisinde 90 astımlı hasta, 30 sağlıklı olmak üzere toplam 120 gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Detaylı veri girişi tamamlandıktan sonra periferik kan örneklerinde circRNA'lar çalışılmıştır. Bulgular: Klinik bulgular ile karşılaştırmalı olarak analiz edilen toplam 6 circRNA arasından astım ve sağlıklı kontrolleri biribirinden anlamlı olarak ayırabilen başlıca 3 circRNA saptanmıştır (2 upregüle, 1 downregüle). Bu RNA'lar aynı zamanda hafif/orta ve ağır astımlı gruplarda farklı şekilde ifade edilmekte ve hastalık ağırlık derecelerini doğru olarak ayırabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Circular RNAs (circRNAs) are non-coding RNA molecules that have recently garnered significant attention due to their critical roles in the pathogenesis of asthma. The primary aim of this study is to analyze the roles of the most frequently identified circRNAs that show significant changes in asthma, based on recent literature reviews (circ0000981, circ0002594, circ0005519, circERBB2, circHIPK3, and circZNF652), and to contribute to the understanding of asthma immunopathogenesis by examining their roles in different severity levels of asthma. Methods: In this observational, analytical, prospective, case-control study, a total of 120 volunteers were included over one year, consisting of 90 asthma patients and 30 healthy controls. After completing detailed data entry, circRNAs were analyzed in peripheral blood samples. Results: Among the six circRNAs analyzed in comparison with clinical findings, three circRNAs were identified as significantly distinguishing between asthma patients and healthy controls (two upregulated, one downregulated). These circRNAs also displayed differential expression across mild, moderate, and severe asthma groups, accurately differentiating disease severity.