Yoğun bakım hastalarında basınç yaralanması riskinin tanılanması: Ölçüm aracı geliştirme
Assessment of pressure injury risk in intensive care patients: Development of a measurement tool
- Tez No: 899036
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Amaç: Bu araştırmada Türk toplumunda yoğun bakım hastalarına özgü basınç yaralanması riskini tanılama ölçeğinin geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve metodolojik araştırma tipinde iki aşamalı tasarlanan bu araştırmada, Edirne'de bir devlet hastanesinde 3. Basamak Genel Yoğun Bakım Kliniği'nde tedavi gören yoğun bakım hastaları araştırmanın evrenini oluşturdu. Birinci aşamada 01 Mart -25 Mart, 24 Mayıs-30 Eylül 2021 tarihlerinde 104 yoğun bakım hastası araştırmaya dahil edildi. Yoğun Bakım Hastaları Bilgi Formu, Tıbbi Araçlara Bağlı Basınç Yaralanması Değerlendirme Formu ve Bates-Jensen Yara Değerlendirme Formu ile veri toplanarak basınç yaralanması risk faktörleri incelendi. İkinci aşamada belirlenen risk faktörleri ile taslak ölçek formu oluşturularak uzman görüşüne sunuldu. Kapsam geçerliliği analizi sonuçlarına dayanarak 16 madde içeren“Yoğun Bakım Hastalarında Basınç Yaralanması Riski Tanılama Ölçeği”oluşturuldu. 01 Kasım 2023 ve 29 Şubat 2024 tarihlerinde Braden, Norton, Waterlow, Jackson/Cubbin ve Yoğun Bakım Hastalarında Basınç Yaralanması Riski Tanılama ölçekleri ile veri toplanarak 130 yoğun bakım hastası örnekleme dahil edildi. İlk 30 hasta araştırmacı hemşire ve ikinci hemşire tarafından gözlemlenerek Yoğun Bakım Hastalarında Basınç Yaralanması Riski Tanılama Ölçeği'nin gözlemciler arası uyumu incelendi. İstatistiksel analiz yapılarak veriler değerlendirildi. Bulgular: Yoğun Bakım Hastalarında Basınç Yaralanması Riski Tanılama Ölçeği'nin bütün maddelerin KGİ 0,80'den büyük olduğu, kesme noktası >7 (yüksek risk) puanda (duyarlılık: %93,3 ve özgüllük: %84,7) en yüksek duyarlılık ve özgüllüğü gösterdiği, Cronbach's Alpha katsayısının 0,87, sınıf içi korelasyon katsayısının 0,987 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to develop a diagnostic scale for pressure injury risk specific for intensive care patients in Turkish society and to examine its validity and reliability. Materials and Methods: In this two-phase, descriptive and methodological study, intensive care patients, who were treated in the third-line General Intensive Care Clinic of a healthcare institution located in Edirne constituted the universe of the study. In the first phase, 104 intensive care patients were included in the study between March 1-March 25 and May 24-September 30, 2021. Pressure injury risk factors were examined by collecting data with the Intensive Care Patient Information Form, Asessment Form for Pressure Injury Due to Medical Devices, and Bates-Jensen Wound Assessment Tool. In the second phase, a draft scale form was created with the identified risk factors and presented to expert opinion. Based on the results of content validity analysis, the“Pressure Injury Risk Assessment Scale for Intensive Care Patients”containing 16 items was created. Data were collected using the Braden, Norton, Waterlow, Jackson/Cubbin and Pressure Injury Risk Assessment Scales for Intensive Care Patients on November 01, 2023 and February 29, 2024; and 130 intensive care patients were included in the sample. The first 30 patients were observed by the investigator nurse and a second nurse, and the agreement between observers on Pressure Injury Risk Assessment Scale for Intensive Care Patients was examined. Statistical analysis was performed to assess data. Results: It was found that all items of the Pressure Injury Risk Assessment Scale for Intensive Care Patients had a CVI greater than 0.80, the cut-off point showed the highest sensitivity and specificity at >7 (high risk) points (sensitivity: 93.3% and specificity: 84.7%), Cronbach's Alpha coefficient was 0.87, and the intraclass correlation coefficient was 0.987.