Titanyum implant yüzeylerinin hipokloröz asit ile detoksifikasyonu sonrası yüzey morfolojisinin değerlendirilmesi
Evaluation of surface morphology of titanium implant surfaces after detoxification with hypochlorous acid
- Tez No: 899035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ERCAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızda abutment yüzeyini taklit eden cilalı titanyum diskler kullanılarak Hipokloröz Asit uygulamasının titanyum yüzey üzerindeki pürüzlülük ve morfolojiye etkisiyle beraber sitotoksisite ve yeni biyofilm oluşumu açısından değerlendirilmesi ve aynı zamanda biyofilm uzaklaştırma etkinliğinin diğer dekontaminasyon ajanlarıyla karşılaştırması amaçlanmıştır. İn vitro olarak yapılan çalışma düzeneğinde 104 adet grade 4 saf titanyum disk kullanılmıştır. Çalışmada sürtme ve daldırma yöntemleri kullanılarak Hipokloröz Asit, Klorheksidin Diglukonat ve Sitrik Asit 8 dakika süresince diskler üzerine uygulanmıştır. Uygulama sonrası yüzeydeki pürüzlülük ve morfoloji değişimi Atomik Kuvvet Mikroskopisi ve Taramalı Elektron Mikroskopisi altında incelenmiştir. Ayrıca uygulanan solüsyonların titanyum yüzey üzerindeki sitotoksisiteye etkisi fibroblast hücreleri üzerinden analiz edilmiştir. Bununla birlikte biyofilmle kontamine olmuş disklerde dekontaminasyon protokolleri uygulanıp biyofilm uzaklaştırma etkinliğine bakılmış ve steril disklerde başlangıçta solüsyonlar uygulanarak sonrasında yeni biyofilm oluşumu Spektrofotometre Cihazıyla optik yoğunluk üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre en düşük pürüzlülük değeri Hipokloröz Asit grubunda gözlenmiştir. Yeni biyofilm oluşumu değerlendirildiğinde sürtme ve daldırma yöntemine göre HOCl Asit diğer kimyasallara göre kontrol grubuyla karşılaştırıldığında biyofilm oluşumunu azaltmada daha başarılı bulunmuştur. Biyofilm uzaklaştırma etkinliği daldırma yönteminde kontrole göre Hipokloröz Asit grubunda diğerlerinden daha iyi bulunup sürtme yönteminde Sitrik Asit daha başarılı bulunmuştur. Çalışmada kullanılan tüm kimyasallar titanyum yüzey üzerinde sitotoksik etki yaratmayıp biyouyumlu oldukları görülmüştür. Sonuç olarak hipokloroz asit, implant yüzeyine zarar vermeden mikrobiyal biyofilmleri ortadan kaldırarak titanyum yüzeyler için güvenilir bir dekontaminasyon protokolü olabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the effect of Hypochlorous Acid application on the roughness and morphology on the titanium surface using polished titanium discs imitating the abutment surface, together with cytotoxicity and new biofilm formation, and also to compare the biofilm removal efficiency with other decontamination agents. In the in vitro study, 104 grade 4 pure titanium discs were used. In the study, Hypochlorous Acid, Chlorhexidine Digluconate and Citric Acid were applied to the discs for 8 minutes using the rubbing and immersion methods. The roughness and morphology changes on the surface after the application were examined under Atomic Force Microscopy and Scanning Electron Microscopy. In addition, the effect of the applied solutions on cytotoxicity on the titanium surface was analyzed on fibroblast cells. In addition, decontamination protocols were applied to biofilm-contaminated discs and the biofilm removal efficiency was examined, and new biofilm formation was evaluated via optical density with a Spectrophotometer Device after initially applying solutions to sterile discs. According to the results of our study, the lowest roughness value was observed in the Hypochlorous Acid group. When new biofilm formation was evaluated, HOCl Acid was found to be more successful in reducing biofilm formation compared to the control group compared to other chemicals according to the rubbing and immersion method. Biofilm removal efficiency was found to be better in the Hypochlorous Acid group compared to the control in the immersion method, and Citric Acid was found to be more successful in the rubbing method. All chemicals used in the study were found to have no cytotoxic effect on the titanium surface and were biocompatible. As a result, hypochlorous acid can be a reliable decontamination protocol for titanium surfaces by eliminating microbial biofilms without damaging the implant surface.