Kültürel oluşumundan sinemadaki sunumuna cadı imgesi: Türk sinemasındaki temsili
The witch image from its cultural formation to its presentation in cinema: Representation in Turkish cinema
  1. Tez No: 899056
  2. Yazar: DİLAN OKTUAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cadılık, tarih boyunca gizemli ve korkutucu bir imge olarak varlığını sürdürmüş, toplumların bilinçaltında yer etmiş ve birçok kültürü farklı biçimlerde etkilemiştir. Doğaüstü güçlere olan inancın cadılıkla ilişkilendirilmesi, Ortaçağ'ın başlangıcıyla beraber yükselişe geçmiştir. Cadılık, özellikle ataerkil inançlara sahip toplumlarda genel olarak cezalandırılması gereken bir olgu olarak görülmüş ve şeytanlaştırılmıştır. Bu inançların dramatik yansımaları Ortaçağ Avrupası'ndaki cadı avları olmuştur. Bu çalışmada, cadılığın tarihsel ve kültürel kökleri ile Dünya ve Türk sinemasındaki temsillerinden yola çıkılarak, böyle bir temanın nasıl yeniden yorumlandığı ve şekillendirildiği üzerinde durulmuştur. Çalışma, tarihsel kaynakların incelenmesiyle cadılık inancının oluşumunun araştırılması ve ardından cadı karakter içeren seçilmiş filmlerin analizine dayanmaktadır. Cadı imgesi, tarihsel ve kültürel sınırları aşan evrensel bir olgu olarak, sinemada güçlü bir temsile sahiptir. Ancak her kültürde farklı şekillere bürünmüş ve temsil biçimleri değişiklik göstermiştir. Dolayısıyla her şekilde, toplumların bilinçaltındaki inançları yansıtan önemli bir araç olmuştur. Türk sinemasındaki yansımaları da bu doğrultuda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, witchcraft has existed as a mysterious and frightening image, has taken place in the subconscious of societies and has affected many cultures in different ways. The association of belief in supernatural powers with witchcraft began to rise with the beginning of the Middle Ages. Witchcraft was generally seen as a phenomenon to be punished and demonised, especially in societies with patriarchal beliefs. The dramatic reflections of these beliefs were the witch hunts in Medieval Europe. This study focuses on the historical and cultural roots of witchcraft and its representations in world and Turkish cinema, and how such a theme is reinterpreted and reshaped. The study is based on the investigation of the formation of the belief in witchcraft by examining historical sources and then analysing selected films with witch characters. The witch image has a strong representation in cinema as a universal phenomenon that transcends historical and cultural boundaries. However, it has taken on different forms in each culture and the forms of representation have varied. Therefore, in every way, it has been an important tool reflecting the beliefs in the subconscious of societies. Its reflections in Turkish cinema have been evaluated in this direction.