Europeanisation of Kosovo in the context of its state building
Devlet inşası bağlamında Kosova'nın avrupalılaşması
  1. Tez No: 899057
  2. Yazar: ZEYNEB GÖKCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİME ASLI ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kosova, Avrupa'nın en genç cumhuriyeti olarak kabul edilmektedir. 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden genç bir cumhuriyet olarak, Kosova'da devlet kurma sürecinin hala devam ettiği söylenebilir. Bu tez, özellikle AB'nin koşulluluk mekanizmaları aracılığıyla Avrupalılaşmanın, Kosova'nın yasal ve kurumsal gelişimi bağlamında devlet kurmayı nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Rasyonel Seçim Kurumsalcılığı çerçevesini kullanarak, çalışma Kosova'nın siyasi elitleri ve AB yetkilileri de dahil olmak üzere çeşitli aktörlerin, Avrupa normları ve politikalarıyla uyum sağlamanın algılanan faydalarına ve maliyetlerine dayalı olarak nasıl kararlar aldıklarını araştırmaktadır. Bu araştırma, Avrupalılaşmanın Kosova'da yönetişimi, hukukun üstünlüğünü ve genel devlet kurma çabalarını nasıl şekillendirdiğini değerlendirmek için süreç izleme, içerik analizi ve vaka çalışmasını kullanan nitel bir yaklaşım benimsemiştir. İlerleme raporları ve uluslararası anlaşmalar da dahil olmak üzere temel AB belgeleri ve özellikle anayasa olmak üzere Kosova Cumhuriyeti'nin kurucu belgeleri, AB öncülüğündeki reformların etkinliğini değerlendirmek için analiz edilmiştir. Bulgular, AB koşulluluğunun yasal ve kurumsal reformları teşvik etmede önemli bir rol oynamasına rağmen, Kosova'nın eksik uluslararası tanınması, iç etnik bölünmeler ve siyasi istikrarsızlığın Avrupalılaşma sürecine önemli zorluklar getirdiğini göstermektedir. Bu çalışma, Avrupalılaşmanın Kosova'da devlet inşası bağlamında önemli ilerleme kaydetmesine rağmen, bu sürecin devam eden başarısının hem iç siyasi dinamiklere hem de AB'nin koşulluluk mekanizmasının işleyişine bağlı olduğu sonucuna varmaktadır. Kosova örneği, Balkanlar'da çatışma sonrası devlet inşasının ve Avrupa entegrasyonunun önemli bir örneğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kosovo is considered the youngest republic in Europe. As a young republic that declared its independence in 2008, it can be said that the state-building process is still ongoing in Kosovo. This thesis investigates how Europeanisation, particularly through the EU's conditionality mechanisms, has affected state-building in the context of Kosovo's legal and institutional development. Using the Rational Choice Institutionalism framework, the study investigates how various actors, including Kosovo's political elites and EU officials, make decisions based on the perceived benefits and costs of aligning with European norms and policies. This research adopts a qualitative approach using process tracing, content analysis, and case study to assess how Europeanisation has shaped governance, the rule of law, and general state-building efforts in Kosovo. Key EU documents, including progress reports and international agreements, and the founding documents of the Republic of Kosovo, particularly the constitution, are analysed to assess the effectiveness of EU-led reforms. The findings suggest that while EU conditionality plays an important role in stimulating legal and institutional reforms, Kosovo's incomplete international recognition, internal ethnic divisions, and political instability pose significant challenges to the Europeanization process. This study concludes that although Europeanization has made significant progress in Kosovo in the context of state-building, the continued success of this process depends on both domestic political dynamics and the functioning of the EU's conditionality mechanism. The case of Kosovo constitutes an important example of post-conflict state-building and European integration in the Balkans.