Tedarik zincirinde tasarım odaklı düşünme ve inovasyon: Tekstil sektörü örneği
Design thinking and innovation in supply chain: Textile industry case
- Tez No: 899061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ALNIPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyadaki hızlı dönüşüm, uluslararası işletmecilik ve uluslararası ticaret kavramlarının önem kazanması, sahadaki aktör sayılarının artması, müşteri profillerinin ve taleplerinin değişmesi iş modelleri ve tedarik süreçlerini de değiştirmiş ve dönüştürmüştür. Artık önemli olan, şirketler arası rekabet değil, şirketlerin içerisinde bulundukları tedarik zincirleri arasındaki rekabette başarılı olmaktır. Bu çalışmanın konusunu oluşturan tekstil sektörünün mevcut süreçte arz ve talep dengesini etkin şekilde sağlamasının önünde çok sayıda engel bulunmaktadır. Talep tahmini, tedarik ve arzdaki aksaklıklar ve eksiklikler inovatif (yenilikçi) stratejileri zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda inovasyon, yatırım ve disiplinler arası yaklaşımı gerektirdiği için zor ancak verimlilik açısından önemlidir. Şüphesizdir ki tedarik zincirinin etkin ve verimli yönetimi tüm sektörler için olduğu gibi tekstil sektörü için de kritiktir çünkü ilgili sektör; hızlı değişen moda trendleri, tüketici beklentileri ve küresel rekabet koşulları nedeniyle sürekli yenilikçi yaklaşımlar geliştirilmesi ve uygulanması gereken dinamik bir sektördür. Bu bağlamda ilgili tezin amacı tekstil sektöründeki firmaların tedarik zinciri yönetimi süreçlerinde hangi inovatif uygulamalara sahip olduğunu ve firmadaki yöneticilerin tedarik zinciri yönetim sürecinin genel işleyişine ve bu işleyiş sürecinde inovasyonun rolü ve önemine yönelik görüş ve düşüncelerini keşfetmektir. İlgili amaca yönelik olarak nitel araştırma yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılmış ve çalışma grubu Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren tekstil firmalarında çalışan 10 yönetici ile oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında 14 adet görüşme sorusu hazırlanmıştır. Görüşme formu hazırlanırken sorulara yönelik olarak sektörde çalışan 2 kişi ile görüşme sorularının, çalışmanın amacına ve anlaşılır olup olmadığına yönelik bir pilot görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile ve gerçekleştirilen görüşmeler ise bilgisayar destekli nitel bir analiz programı olan MAXQDA Analytics Pro (24.4) ile analiz edilmiştir. Analiz kapsamında“Yöneticilerin Bakış Açısından Tedarik Zinciri Yönetimi ve İnovasyon”ve“Tedarik Zinciri Yönetimi İş Süreçlerinde İnovatif Uygulamalar”olarak 2 tema oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular; teslim süreleri, sürdürülebilirlik, iletişimsizlik, değişken talepler ve artan maliyetler gibi problemler bulunduğunu ve bu problemlerin kurumları inovasyona mecbur bıraktığını göstermektedir. İnovasyon türü bağlamında katılımcılar firmalarında en çok ürün inovasyonu (su geçirmez, antibakteriyel ve UV korumalı kumaşlar, biyobozunur ve geri dönüştürülebilir lifler) yapıldığını, süreç inovasyonuna yönelik yapılanların teknolojik temelli ve zincirin tüm halkaları arasındaki iletişimi arttırmaya yönelik gerçekleştirildiğini belirtmişler ve örneklendirmişlerdir. Bu noktada özellikle teknolojik gelişmeler ve yazılımların bu sorunların çözümünde öne çıkan inovasyonlar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The accelerated pace of global change, the significance of international business and trade concepts, the growth in the number of market participants, and shifts in customer profiles and demands have also led to transformations in business models and supply processes. It is no longer the objective of companies to compete with one another; rather, the goal is to succeed in the context of the competitive dynamics of the supply chains in which they operate. The textile industry, the subject of this study, encounters numerous obstacles when attempting to effectively balance supply and demand in the current process. In order to effectively balance supply and demand, it is necessary to implement innovative strategies that address the disruptions and deficiencies inherent in forecasting demand, supply, and supply chains. In this context, innovation is challenging due to the necessity of investment and an interdisciplinary approach, yet it is crucial for efficiency. It is evident that the effective and efficient management of the supply chain is of paramount importance for the textile sector, as well as for all other sectors. This is due to the fact that the relevant sector is characterised by a high degree of dynamism, which in turn requires the development and implementation of innovative approaches on a continuous basis. This is necessary in order to respond effectively to the rapidly changing fashion trends, consumer expectations and global competition conditions that characterise this sector. In this context, the objective of this thesis is to identify the innovative practices employed by companies in the textile sector in their supply chain management processes and to ascertain the opinions and perceptions of managers within these companies regarding the general functioning of the supply chain management process and the role and significance of innovation within this process. In order to achieve the desired results, the criterion sampling technique, one of the qualitative research methods, was employed. The study group was formed with the participation of 10 managers working in textile companies operating in the Aegean Region. A total of 14 interview questions were prepared for the purposes of this research. Prior to the commencement of the interviews, a pilot interview was conducted with two individuals employed in the sector. This was undertaken to ascertain the clarity and comprehensibility of the interview questions for the purposes of the study. The data obtained from the research were subjected to content analysis, while the interviews were analysed using MAXQDA Analytics Pro (24.4), a computer-aided qualitative analysis programme. The analysis yielded two themes:“Supply Chain Management and Innovation from the Perspective of Managers”and“Innovative Practices in Supply Chain Management Business Processes.”The findings indicate that organisations are facing challenges related to delivery times, sustainability, miscommunication, variable demands, and rising costs. In terms of the type of innovation, the participants indicated that product innovation (waterproof, antibacterial and UV-protected fabrics, biodegradable and recyclable fibres) is the most prevalent form of innovation within their organisations.