Comparison of control strategies for pneumatic servo actuator
Pnömatik servo eyleyicilerin denetim stratejilerinin kıyaslanması
- Tez No: 899111
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN KAPUCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERKAN KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Pnömatik silindirlerin, havanın sıkıştırılabilirliği ve uygulamalardaki belirsizlikler nedeniyle, doğrusal olmayan bir sistem karakterine ve zorlayıcı bir kontrol yapısına sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, endüstriyel koşullar göz önünde bulundurularak, pnömatik servo eyleyicilerin kontrolü için önerilen PID, SMC, PID_PWM ve SMC_PWM kontrol stratejileri karşılaştırılmıştır. Matematiksel modeli incelenen sistemin tasarımı simülasyon ortamında gerçekleştirilmiş ve sistem davranışları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Gerçek koşullardaki performansı değerlendirmek için bir deney düzeneği kurulmuş ve elde edilen veriler simülasyon doğrulaması için kullanılmıştır. TOPSIS değerlendirme sonuçlarına göre, 0.9 ortalama puanla en yüksek skoru elde eden SMC modeli, pratikliği ve tüm kriterlere uyumu açısından en başarılı strateji olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, diğer stratejiler de kayda değer başarılar göstermiştir. Pozisyona bağlı tepkiler ve hata oranları göz önüne alındığında, hibrit kontrol stratejilerinin kullanımı önerilmektedir. Son olarak, benzer bir kontrol sisteminin parametrelerinin belirlenmesi ve simülasyon ortamında doğrulama yapılması ile stratejilerin diğer modern kontrol yöntemleriyle karşılaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pneumatic cylinders, due to the compressibility of air and uncertainties in applications, exhibit a nonlinear system character and challenging control dynamics. This study compares PID, SMC, PID_PWM, and SMC_PWM control strategies for pneumatic servo actuators, considering industrial conditions. The system, whose mathematical model was examined, was designed in a simulation environment, and its behaviors were thoroughly analyzed. An experimental setup was created to evaluate real-world performance, and the data obtained were used for simulation validation. According to the TOPSIS evaluation, the SMC model, with an average score of 0.9, emerged as the most successful strategy in terms of practicality and compliance with all criteria. However, other strategies also demonstrated significant success. Given the position-dependent responses and error rates, the use of hybrid control strategies is recommended. Finally, it is suggested to determine the parameters of a similar control system, validate it in a simulation environment, and compare the strategies with other modern control methods to deepen the study.