Türkiye ve Orta Asya ülkeleri arasında gelecekteki ticari taşıma miktarının tahmini
Estimation of future commercial transport amount between Türkiye and Central Asian countries
  1. Tez No: 899110
  2. Yazar: MERETBIBI SARBASHEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bir ülkenin kalkınabilmesi için diğer ülkeler ile siyasi ve ticari ilişkilerinin kuvvetli olması gereklidir. Orta Asya ile Türkiye ilişkisi hepimizin bildiği gibi kardeşlik boyutundadır. Bunun nedeni bu ülkelerin ana omurgasını oluşturan milletlerin aynı soydan gelen boylardan olmasıdır. Doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin olan bu ülkeler konum açısından da dünya ticaretinin kavşağıdır. Dünya ticaretini merkezlerden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin Doğu Asya'da bulunması bu durumun ana nedenidir. Orta Asya ve Türkiye'nin Tarihi İpek Yolu koridoru üzerinde olması, dış ticaretin büyümesine ve Avrupa ülkeleri ile ticari ve siyasi ilişkilerin güçlenmesine sebep olmuştur. Orta Asya ülkeleri ve Türkiye'nin halen büyük ticaret koridorları üzerinde olması bu ülkelerin ticari ve siyasi ilişkiler için güvenilir ortaklar olması anlamına da gelir. Çin'in başlatmış olduğu Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) ve Çin Ekspres Demiryolu (CR Express) koridorlarında Orta Asya ve Türkiye güzergâhı kullanılması bu ülkelerin dış ticaretinde büyüme olanağı sunacaktır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Orta Asya ülkelerinin birbirleriyle yaptığı ithalat ve ihracatının analizi ve geleceğe yönelik tahminler yapmaktır ve bu tahminler için regresyon analizi kullanılmıştır. T.C Ticaret Bakanlığına göre belirlenen Orta Asya ülkeleri, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan'dır. Türkiye ile beraber bu sekiz ülkenin 2010 yılından itibaren 2021 yılına kadar olan sürede birbirleriyle yapmış olduğu ticarete dair veriler kullanılmıştır. Temel veri kaynağı olarak,“The Observatory of Economic Complexity”,“World Integrated Trade Solution”ve Dünya Bankası siteleri esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for a country to develop, it must have strong political and commercial relations with other countries. As we all know, the relationship between Central Asia and Turkiye is in the dimension of brotherhood. The reason for this is that the nations that form the backbone of these countries are from the same lineage. These countries, which are very rich in natural resources, are also at the crossroads of world trade in terms of location. The main reason of this situation is that the People's Republic of China, one of the centers of world trade, is located in East Asia. The fact that Central Asia and Turkiye are on the historical Silk Road corridor has led to the growth of foreign trade and the strengthening of commercial and political relations with European countries. The fact that Central Asian countries and Turkiye are still on major trade corridors also means that these countries are reliable partners for commercial and political relations. Using the Central Asia and Turkiye route in the Belt and Road Initiative (BRI) and China Railway Express (CR Express) corridors initiated by China will provide growth opportunities in the foreign trade of these countries. The aim of this study is to analyze the imports and exports of Turkey and Central Asian countries to each other and to make forecasting for the future, and regression analysis was used for these predictions. According to the Ministry of Commerce of the Republic of Turkiye, the Central Asian countries are Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tajikistan, and Kyrgyzstan. Data on the trade between these eight countries, including Turkiye, between 2010 and 2021 were used.“The Observatory of Economic Complexity”,“World Integrated Trade Solution”and World Bank websites were taken as the main data source.