Geleneksel Isparta evlerinin korunmasına ilişkin bir yöntem araştırması
A method study on the protection of traditional Ispartahouses
- Tez No: 899113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞEHMUZ HAŞTEMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez çalışmasında Roma döneminden günümüze kesintisiz iskân gören ve Akdeniz bölgesi Göller yöresinde önemli bir yerleşim olan Isparta ilinin kent merkezinde yer alan koruma altına alınmış geleneksel konutların, mevcut durumları ve yaşanan süreçler detaylı biçimde incelenmiştir. Süreçte yıkılarak kaybedilen geleneksel konutların kaybedilme nedenleri araştırılmıştır. Elde edilen veriler ışığında daha fazla geleneksel konut kaybını engelleyecek bir yöntem araştırması yapılmıştır. Çalışmanın kaynak özetleri bölümünde dünyada ve ülkemizde koruma kavramının ortaya çıkışı ve gelişimi ele alınmıştır. Anadolu'daki kültürel mirası koruma çalışmalarının başlangıcı olarak kabul edilebilecek Osmanlı döneminde 1869 yılında Birinci Asar-ı Atike Nizamnamesiyle başlayan süreçten, Cumhuriyet döneminde 1983'te yürürlüğe konan ve halen yürürlükte olan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanuna kadar yaşanan süreçler aktarılmıştır. Öyle ki, ortaya konulan her yasal mevzuatın geleneksel konut stoku üzerinde fiziki yansımaları olmuştur. Tezin materyali Isparta kent merkezinde yer alan koruma altına alınmış geleneksel Isparta evleridir. Resmi kayıtlar, arşiv taraması ve alan çalışması üzerinden tek tek ele alınarak tüm geleneksel konut stokunun mevcut yapısal durumları tespit edilip, bugüne kadar kaybedilen geleneksel konutların kaybedileme nedenleri araştırılmıştır. Tezin yöntem bölümünde Isparta kent merkezinde yer alan koruma altındaki geleneksel konutlar Mülkiyet durumu, İmar durumu, Ulaşım durumu ve İşlev durumu açısından farklı analizlere tabi tutulmuş ve analiz sonuçları tespit edilmiştir. Ardından elde edilen analiz sonuçları Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi (AHP) ile değerlendirilerek, geleneksel konut stoku üzerinde en çok baskı oluşturan kriterlerin ağırlığı hesaplanmıştır. Bu doğrultuda tez çalışmasında genel anlamda ülkemizde rant baskısı olarak adlandırılan ve geleneksel konut stokunun kaybedilmesinin en iii önemli nedeni olarak görülen süreçlerin, nedenleri ve sonuçları ortaya koyulmuşmuş ve AHP yöntemi ile bu nedenler ağırlıklandırılmıştır. Bu yolla sorunların geleneksel konut stokuna etkileri sıralanırken, koruma yöntemleri açısından öncelikli sorunun ne olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışmasının sonuç kısmında rant kavramının ortaya çıkışına neden olduğu düşünülen, mülkiyet yapısı, imar uygulamaları ve ulaşım faaliyetleri üst başlıklarından, geleneksel konut stoğunun kaybedilmesinde en önemli sorunların mülkiyet kaynaklı olduğu, ardından ise imar ve ulaşım planlamalarının geldiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar göstermiştir ki, gelecekte ortaya koyulacak koruma çalışmaları mülkiyet temelli olarak kurgulanmalıdır. Ayrıca tez çalışması Türkiye'de pek çok kentsel yerleşimde yapılacak koruma çalışmaları için ışık tutma potansiyeline sahip olup, gelecekte yapılacak pek çok benzer bilimsel çalışmaya altlık teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the current situations and processes of the protected traditional houses located in the city center of Isparta, an important settlement in the Lakes region of the Mediterranean region, which have been inhabited uninterruptedly from the Roman period to the present day, were examined in detail. The reasons for the loss of traditional houses due to demolition in the process were investigated. In the light of the data obtained, a method research was conducted to prevent further loss of traditional housing. In the source summaries section of the study, the emergence and development of the concept of conservation in the world and in our country is discussed. The processes from the process that started with the First Asar-ı Atike Regulation in 1869 during the Ottoman period, which can be considered as the beginning of cultural heritage conservation efforts in Anatolia, to the Law on the Protection of Cultural and Natural Assets, which was put into effect in 1983 during the Republic period and is still in force, are explained. So much so that every legal legislation introduced has had physical reflections on the traditional housing stock. The material of the thesis is the protected traditional Isparta houses located in the city center of Isparta. The current structural conditions of the entire traditional housing stock were determined by examining official records, archive scanning and fieldwork one by one, and the reasons for the loss of traditional houses that have been lost so far were investigated. In the method section of the thesis, the protected traditional houses located in the city center of Isparta were subjected to different analyzes in terms of Ownership status, Zoning status, Transportation status and Function status, and the analysis results were determined. Then, the analysis results obtained were evaluated with the Analytical Hierarchy Process method (AHP) and the weight of the criteria that put the most pressure on the traditional housing stock was calculated. In this direction, in the thesis study, the causes and consequences of the processes, which are generally called rent pressure in our country and are seen as the most important reason for the loss of traditional housing stock, have been revealed and these reasons have been weighted with the AHP method. In v this way, while the effects of the problems on the traditional housing stock were listed, it was determined what the priority problem was in terms of conservation methods. In the conclusion of the thesis study, it has been determined that the most important problems in the loss of traditional housing stock, among the headings of ownership structure, zoning practices and transportation activities, which are thought to cause the emergence of the concept of rent, are due to ownership, followed by zoning and transportation planning. These results show that future conservation efforts should be based on property. In addition, the thesis has the potential to shed light on conservation studies to be carried out in many urban settlements in Turkey and will serve as a basis for many similar scientific studies to be conducted in the future.