Güneş enerji sistemlerinde verimlilik arttırıcı parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of efficiency increasing parameters in solar energy systems
  1. Tez No: 899115
  2. Yazar: VAHDETTİN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BAYIL OĞUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Güneş enerji sistemleri sistem kurulumunun kolaylığı ve Türkiye'nin yıl içinde güneş alma süresinin uzunluğu nedeni ile diğer enerji sistemlerine kıyasla tercih edilir hale geldi. Güneşlenme süresi Türkiye için yüksek verime sahip olsa bile sistem verimini etkileyen birçok farklı parametreler olmaktadır. Sistemde enerji kaybına sebep olan bu durumların önüne geçerek daha verimli enerji üretimi ve kullanımı gerçekleştirilebilir. Bu çalışmada güneş enerji sistemlerinde verimliliği etkileyen parametreler değerlendirilmiştir. Sistemin verimini düşüren ve daha fazla enerji kazanımı sağlanmasına engel olan etkenler tespit edilmiştir. Verim kaybına etki eden kirlilik, hot spot oluşumu, inverter etkisi, panelin yanlış eğim ile yerleştirilmesi, PID(Potansiyel Kaynaklı Bozulma) etkisi incelenmiş olup bu durumlar ile ilgili analiz ve test sonuçları incelenmiştir. Yıkama analizi ile yapılan test sonucu elektrik üretiminde yıkama sonrası %10.18 oranında bir artış gözlemlenmiştir. Hava çevriminin etkisinin tespiti için yapılan çalışma sonrası yerden 10 cm yükseklik ve 25 cm yükseklikte kurulan paneller arasında üretim farkının 25 cm de %13,31 daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Verim düşürücü etkenler yıkama, gölgelenmenin engellenmesi, termal kamera ile kontrol, inverter seçimi ve eğim kontrolü ile minimize edilmiştir ve kurulan sistemin performans değerlerinin artması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Solar energy systems have become preferable compared to other energy systems due to the ease of system installation and the length of time Turkey receives solar power during the year. Even if the sunbathing period has a high efficiency for Turkey, there are many different parameters that affect the system efficiency. By preventing these situations that cause energy loss in the system, more efficient energy production and use can be realized. In this study, the parameters affecting the efficiency of solar energy systems were evaluated. Factors that reduce the efficiency of the system and prevent further energy gain have been identified. Pollution affecting efficiency loss, hot spot formation, inverter effect, placement of the panel with incorrect tilt, PID(Potential Induced Distortion) effect were examined, and the analysis and test results related to these situations were examined. As a result of the test conducted by washing analysis, an increase in electricity production by 10.18% was observed after washing. After the study conducted to determine the effect of the air cycle, it was observed that the production difference between the panels installed at a height of 10 cm from the ground and at a height of 25 cm was 13.31% greater at 25 cm. Efficiency-reducing factors were minimized with washing, prevention of ghosting, thermal camera control, inverter selection, tilt control and the performance values of the installed system were increased.