An ecofeminist perspective on space in Lolly Willowes or the Loving Huntsman by Sylvia Townsend Warner and Happiness by Aminatta Forna
Sylvia Townsend Warner'ın Lolly Willowes or the Loving Huntsman ve Aminatta Forna'nın Happiness adlı eserlerinde mekana ekofeminist bir bakış
  1. Tez No: 899116
  2. Yazar: İREM GÜLGÜN ŞALVARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hiyerarşik düalizmler üreten geleneksel mantık, uzun zamandır hayata dair görüşler üzerinde etkili bir bakış açısı olmuştur. Düalizmlerin etkisini modern dünyanın her alanında görmek mümkündür. Mekânların tasarlanma biçimleri ve mekânla nasıl etkileşim kurulabileceğine dair düzenlemeler de, düalizmlerin hayatlarımız üzerindeki etkisini gösterir. Düalist düşünce özellikle kadınlar ve insan olmayanlar gibi tahakküm altına alınan grupların mekân deneyimlerini kısıtlar. Edebi metinlerde bu kısıtlamaların temsillerini görmek mümkündür. Bu nedenle, bu çalışma Sylvia Townsend Warner'ın Lolly Willowes or the Loving Huntsman (1926) ve Aminatta Forna'nın Happiness (2018) romanlarını eleştirel ekofeminizm merceğinden karşılaştırmalı olarak incelemeyi ve yaklaşık 90 yıl arayla yazılmış bu iki romanda düalizmlerin etkilerinin nasıl gözlemlenebileceğini araştırmayı amaçlar. Bu eserler daha önce benzer bakış açılarıyla incelenmiş olsa da, karşılaştırmalı olarak veya ekofeminist çerçevede etkisini sürdüren dualist düşünceye odaklanan eleştirel bir bakış açısıyla incelenmemiştir. Bu çalışma, düalizmlerin zaman içinde değişip evrilmesine rağmen, özellikle kadınlar ve doğa üzerindeki etkilerinin devam ettiği; ancak bu romanların da gösterdiği gibi, ekofeminizmin bu düalizmleri sorunsallaştırmaya da devam ettiği sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
The conventional logic, which produces hierarchal dualisms, has long been an influential perspective on life. It is possible to see the impact of dualisms in every aspect of the modern world. The ways in which spaces are designed and the regulations about how one can interact with the space are one manifestation of the influence of dualisms on our lives. Binary thinking especially restricts the subordinated parties,' such as women and non-humans, experience of space. It is possible to see the representations of these restrictions in literary texts. Hence, this study aims to produce a comparative analysis of Lolly Willowes or the Loving Huntsman (1926) by Sylvia Townsend Warner and Happiness (2018) by Aminatta Forna through the lens of critical ecofeminism in order to explore how the effects of dualisms might be observed in these two novels, written about 90 years apart. Even though these works previously have been studied through a similar lens, they have not been studied comparatively or through a critical perspective focusing on the dualistic mentality remaining in ecofeminist framework. The study concludes that even though dualisms change and evolve in time, their impact on especially women and nature continues; and, yet, as these novels attest to it, ecofeminist problematization of these dualisms continues, as well.