Topraksiz tarimda Rhodos ve Samourai kesme gül yetiştiriciliğinde hamsi atiğindan elde edilen protein hidrolizatlarinin bazi büyüme parametreleri üzerine etkisi
The effect of protein hydrolizates obtained from anchovy waste on some growth paramters in Rhodos and Samourai cut rose growing in soilless agriculture
- Tez No: 899150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, hamsi atıklarından elde edilen protein hidrolizatının iki farklı ticari gül çeşiti olan Rhodos ve Samourai üzerindeki kalite parametreleri, vazo ömrü ve klorofil içeriğine etkileri araştırılmıştır. Tez çalışmasında, Karadeniz bölgesinin en fazla balık atığı olarak ortaya çıkan hamsi (Engraulis encrasicolus) atıklarından üretilen balık protein hidrolizatı kullanılmıştır. Hamsi atık protein hidrolizatı üç farklı dozda (0.25, 0.5 ve 1.0 g/L) ve üç farklı uygulama tipinde (ortam, ortam+yaprak, yaprak) topraksız gül yetiştiriciliği serasında hem yapraktan spreyleme hem de ortamdan sulama şeklinde uygulanmıştır. Kontrol grubunda hidrolizat uygulamaları yapılmamış olup, vejetasyon döneminde bitkilere Hoagland besin solüsyonu damla sulama sistemi ile uygulanmıştır. Hasat kriterlerini sağlayan bitkiler sabah erken saatlerde hasat edilip analizleri yapılmak amacıyla hasat sonrası süs bitkileri laboratuvarına getirilmiştir. Laboratuvara getirilen çiçekler, çiçek sapı uzunluğu 40 cm olacak şekilde diplerinden eğik şekilde kesilerek içerisinde 500 ml saf su bulunan plastik vazolara yerleştirilmiştir. Bitkilerde öncelikli olarak sap uzunluğu, sap kalınlığı, gonca uzunluğu, yaprak sayısı parametreleri incelenmiştir. Bu parametrelere ek olarak vazo ömrü, çiçek çapı, klorofil a, klorofil b, toplam klorofil, toplam karotenoid içerikleri değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularımıza göre hamsi atık protein hidrolizat uygulamasının gül bitkisi kalite parametrelerinin tümünde olumlu etki gösterdiği bulunmuştur. Gül kalite parametrelerine baktığımızda en yüksek değerler sırası ile gonca uzunluğu (6.01 cm), çiçek çapı (87.3 mm), çiçek sap uzunluğu (73 cm), çiçek sap kalınlığı (7.4 mm), yaprak sayısı (47.7 adet) ile 0.5 g/L uygulama dozunda elde edilmiştir. Vazo ömrüne ise çeşit, doz, Çeşit x Doz interaksiyonunun etkisi olduğu diğer faktör ve interaksiyonların etkisinin önemsiz olduğu bulunmuştur. En uzun vazo ömrü ortalaması, Samourai çeşidinden 13.03 gün ile 0.5 g/L ortamından ortam ıslatma uygulamasında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of protein hydrolyzate obtained from anchovy waste on quality parameters, vase life and chlorophyll content on two different commercial rose varieties, Rhodos and Samourai. In the thesis study, fish protein hydrolyzate produced from anchovy (Engraulis encrasicolus) waste, which is the most common fish waste in the Black Sea region, was used. Anchovy waste protein hydrolyzate was applied at three different doses (0.25, 0.5 and 1.0 g/L) and in three different application types (substrate, substrate + leaf, leaf) in the soilless rose cultivation greenhouse as both foliar spraying and substrate drenching. Hydrolyzate applications were not made in the control group, and Hoagland nutrient solution was applied to the plants with a drip irrigation system during the vegetation period. Plants that met the harvest criteria were harvested early in the morning and brought to the ornamental plants laboratory after harvest for analysis. The flowers brought to the laboratory were cut obliquely from their bottoms so that the length of the flower stem was 40 cm and placed in plastic vases containing 500 ml of pure water. Primarily, the parameters of the plants were examined: stem length, stem thickness, bud length, and number of leaves. In addition to these parameters, vase life, flower diameter, chlorophyll a, chlorophyll b, total chlorophyll and total carotenoid contents were evaluated. According to our study findings, it was found that anchovy waste protein hydrolyzate application had a positive effect on all rose plant quality parameters. When we look at the rose quality parameters, the highest values are respectively: bud length (6.01 cm), flower diameter (87.3 mm), flower stem length (73 cm), flower stem thickness (7.4 mm), number of leaves (47.7) at an application dose of 0.5 g/L. It was found that variety, dose, Variety x Dose interaction had an effect on vase life, and the effect of other factors and interactions was insignificant. The longest average vase life of the Samourai variety was observed in the root soaking application with 0.5 g/L medium, with 13.03 days.