Asimetrik geometriye sahip ekstrüzyon profillerinin kalıp tasarımı ve iyileştirilmesi
Die design and optimization of extrusion profiles with asymmetric geometry
- Tez No: 899151
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında asimetrik yapıya sahip bir alüminyum ekstrüzyon kalıbının tasarımı, akış analizi ve akış iyileştirme yaklaşımı konuları ele alınmıştır. CAD ortamında yapılan tasarımlar, CAE yazılımları yardımıyla sonlu elemanlar analizlerine tabi tutulmuştur. Ekstrüzyon akış performansı, analiz sonuçları içerisinde bulunan izafi hız farkı yardımıyla değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlara göre kalıbın giriş besleme havuzu, ayak geçişleri, kaynak odası, özel besleme havuzu ve son olarak sürtünme yüzeyleri bölümlerinde ayrı ayrı değişiklikler yapılarak kalıp iyileştirme süreci gerçekleştirilmiştir. Böylece nihai kalıp tasarımına ulaşılarak iyileştirme işlemi tamamlanmış ve tasarlanan kalıp üretilerek ekstrüzyon prosesi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of an aluminum extrusion die with an asymmetric structure, flow analysis and flow improvement approach issues are discussed. The designs made in the CAD environment were subjected to finite element analysis with the help of CAE software. Extrusion flow performance was evaluated with the help of the relative speed difference in the analysis results. Based on the results, the die improvement process was carried out by making separate changes in the entrance feeder area, port holes, weld chamber, pocket and finally the bearing surfaces of the die. Thus, the improvement process was completed by achieving the final die design, and the designed die was produced, successfully completing the extrusion process.