Topraksız tarımda farklı tuzluluk ve yıkama oranları uygulanarak yetiştirilen biberde (Capsicum annuum L.) su tüketimi, verim ve bazı meyve kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of evapotranspiration, yield and some quality parameters of pepper (Capsicum annuum L.) under different salt and leaching fractions in soilless culture
  1. Tez No: 405331
  2. Yazar: HATİCE GÜRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ UL, YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAMİL MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Araştırma, topraksız koşullarda yetiştirilen biber (Capsicum annuum L.) bitkisinde farklı tuzluluk düzeyleri ve yıkama oranlarının, bitki gelişimi, verimi, kalite ve su tüketimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, 2010 - 2012 yılları arasında, dört üretim dönemini kapsayacak şekilde tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine uygun olarak (3 tekrarlı) deneme alanı düzenlenmiştir. Açık besleme sistemi şeklinde, perlit ve Hindistan cevizi kabuğu ortamında yürütülen çalışmada bitki besin maddesi ilavesiyle hazırlanan besin çözeltisinin ölçülen tuzluluk konsantrasyonu kontrol uygulaması (T1) olarak alınmış ve tuz düzeyi konularından birini oluşturmuştur. Kontrol konusunda elde edilen tuzluluk düzeyinin sırasıyla her uygulama konusu için 2 (T2), 4 (T3) ve 6 dS/m (T4) arttırılmasıyla 3 farklı tuz düzeyi daha oluşturulmuştur. Denemeye alınan 4 farklı tuzluluk düzeyi kontrol konusu dışındaki konularda tuzluluk düzeyleri stok NaCl çözeltisi kullanılarak sağlanmıştır. Araştırma konularından birini oluşturan yıkama oranları haftalık gözlemlere dayandırılarak % 15 - 20 (YO1) ve % 35 - 40 (YO2) düzeyinde tutulmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre üretim dönemlerine ilişkin olarak, denenen iki yıkama uygulamasının istatistiksel anlamda genel olarak verimi etkilemediği buna karşın konulara uygulanan besin çözeltisinin elektriksel iletkenlik (EC) düzeyi arttıkça verimin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different salinity levels and leaching fractions on plant growth, yield, quality and water consumption of pepper (Capsicum annuum L.) grown by soilless culture were carried out to determine. The experiment was realized as four growing periods during the years of 2010 and 2012. The experimental design was a randomised split plot with three replicates. Pepper plants were grown in perlite and cocopeat, by using open system and four salinity levels were tested in this study. Plants were fed with a complete nutrient solution and its EC level was accepted as control treatment (T1). The electrical conductivities of the solution in other three treatments were increased 2 (T2), 4 (T3) and 6 (T4) dS/m above the control by adding NaCl. Two different leaching fractions were tried to adjusted by weekly measurements as 15 - 20 % (YO1) or 35 – 40 % (YO2) were applied in each salinity levels. According to the results, there was no significant difference between leaching fractions in respect to yield in all four growing seasons, but yield decreased with the increase of salinity.