Tarık Buğra'nın Ömer, Yarın diye birşey yoktur, Martı adlı hikayelerinin kelime bilgisi bakımından incelenmesi
Vocabulary analysis of the stories named 'Ömer, yarın diye birşey yoktur, Marit' written Tarik Buğra
  1. Tez No: 89916
  2. Yazar: EDNAN KARADÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKİM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kelime çeşitleri bir dilin ana malzemesini oluşturmaktadır. Hikâye türünde bulunan kelime çeşitlerinin dil bilgisel tasnifi hikâye türünün dilinin oluşumunu ve yazarın üslûbunu yakından ilgilendirir. Bu çalışmada Tank Buğra'nın“Ömer, Yarın Diye Bir Şey Yoktur, Martı”isimli hikâyelerinde yer alan kelime çeşitlerinin dil bilgisel tanım ve tasnifi yapılmıştır. Daha sonra hikâyelerde geçen kelime çeşitlerinin istatistiği yapılarak bu kelimelerin edebi türün diline ve yazarın üslûbuna olan tesiri ortaya konmuştur. Yapılan tasnif ve istatistiklere göre bu hikâyelerde en çok isimler daha sonra fiiller ve sıfatlar kullanılmıştır. Bu durum da hikâye türünün dilinin istatistik! görünüşünü ilgilendirir. Hikayelerdeki kelimelerin tahlil ve tasnifi yazarın üslûbuna da açıklık getirmektedir. Ayrıca yazarın seçtiği kelimelerin anlatılan çevreyle ilgisi olduğu da kesindir. Burada dille toplum, dil-kültür ilişkisi ortaya konmaktadır. Öyleyse bir dildeki kelimelerin tahlili o dilin oluşum sürecine, edebî türlerin diline, konuşanların üslûbuna, dil-kültür ilişkisine açıklık getirir.
Özet (Çeviri)
Word types creates the main matarial of a language. Grammatical classification of word types in stories is related to formation of the language of story type and writers style. In this study grammatical defination and classification of word types used in Tank Buğra stories named“Ömer, Yarın Diye Bir Şey Yoktur, Martı”have been done. Then, statistical analysis of words used in these stories has been done and the effect of word types on the language of story type and writer's style has been revealed. According to this classification and statistic mostly names and then verbs and adjectives have been used in these stories. This defines the statistical perspective of the language of story type. The analysis and clasification of words in these stories make the writer's style obvious. It is certain that words selecked by writers have a relation with the environment. In this point, it can be seen that explaining there is a relation between language and society or language and culture. Therefore analysis of words of a language may give information about the process of formation of that language, the language of literary types, styles of speakers, language and culture relation.