Peter Rosei'in Hier Nach Dort adlı yapıtında Ben'i kuşatan sorunlar ve olgular
The Problems and facts surrounding the self in 'Von hier nach dort' By Peter Rosei
- Tez No: 89917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. RIDVAN TATLICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
m ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PETER ROSEİ'IN“VON HİER NACH DÖRT ”ADLI YAPITINDA BEN'İ KUŞATAN SORUNLAR VE OLGULAR Fatih GÜLER Danışman: Yrd.Doç.Dr.M.Rıdvan TATLICI 1999-SAYFA-38 Jüri: Yrd.Doç.Dr.M.Rıdvan TATLICI Yrd.Doç.Dr.Turgut GÖĞEBAKAN Yrd.Doç.Dr.Ahmet BEŞE Peter Rosei'ın Von Hier nach Dört adlı yapıtında ben'i kuşatan sorunlar ve olgular konulu çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmamız sırasında varmış olduğumuz sonuçlar şöyle özetlenebilir: Rosei, Von Hier nach Dort'ta günümüzün toplumsal yapısındaki olumsuzlukları ortaya koymaya çalışmıştır. Yapıtın kahramanı Kari, toplumun normlarını reddeden ve kendi ölçütlerine göre yaşamayı amaçlayan bir roman kişisidir. Sanayi toplumunun ağır koşullan ve bu koşullan reddeden bir yaşama biçimi Kari ve onun gibileri ağır sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır. Yabancılaşma, yalnızlık, ben'in çözülmesi, uyuşturucu bu sorunların başında gelmektedir. Rosei, sözünü ettiğimiz bu sorunları yargılamak ya da çözüm göstermek yerine, onları olduğu gibi yansıtmayı yeğlemiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MA.THESIS THE PROBLEMS AND FACTS SURROUNDING THE SELF IN“VON HIER NACH DORT”BY PETER ROSE! Fatih GÜLER Supervisor: Assistant Professor M.Rıdvan TATLICI 1999-PAGE:38 Jury: Assistant Professor M.Rıdvan TATLICI Assistant Professor Turgut GÖ?EBAKAN Assistant Professor Ahmet BEŞE Our study is centred around the problems and concept that surround 'self in Von Hier nach dort by Peter Rosei. We can summarize our conclusions as following: Rosei has endeavured to reveal the negative aspects of the social structure of to-day in Von Hier nach Dort. Karl, the hero of the work, is a nove character who aims to refuse the norms of the Society and to live on their own criteria. The way of living, to Karl, refuses the heavy conditions of the industrial society; this exposes Karl and those like him to unbearable problems. Scuh problems as alienation, loneliness, the dissolution of the 'self' and drug- using are among these problems. Rosei prefers to reflect these problems directly as they are, instead of judging or solving them.