Üniversite öğrencilerinin insan doğasına ilişkin tutumları, içten veya dıştan denetimli olma ile bazı değişkenler arasındaki ilişkiler
The Behaviours belonging to the philosophy of human nature for the universty students, the relations between some changeables with becoming internal or external controlled
- Tez No: 89915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
n ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN İNSAN DOĞASINA İLİŞKİN TUTUMLARI, İÇTEN VEYA DIŞTAN DENETİMLİ OLMA ÎLE BAZI DEĞİŞKENLER ARASINDAKİ İLİŞKİLER Fikret GÜLAÇTI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Fikri KOKSAL 1999-SAYFA: 130 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Fikri KOKSAL Bu araştırmada, bireylerin insan doğası felsefesi düzeyleri,içten-dıştan denetim odağı düzeyleri arasındaki ilişkiler, ana-baba öğrenim düzeyleri ve cinsiyet değişkenleriyle birlikte incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 1998-1999 öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin 64'ü kız, 126' sı erkek; çeşitli bölümlerde okuyan toplam 190 öğrenci seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilerek oluşturulmuştur. Bireylerin insan doğasının felsefesi düzeylerinin belirlenmesinde, Wrightsman'in (1974) geliştirmiş olduğu altı alt boyuttan oluşan“İnsan Doğası Felsefesi Ölçeği”, denetim odaklarının tespiti için ise Rotter'in (1966) geliştirmiş olduğu“Içten-Dıştan Kontrol Odağı Ölçeği”(RÎDKOÖ) kullanılmıştır. İnsan Doğası Felsefesi ölçeği ile altı alt boyut (güvenirlik, akılcılık, özgecilik, bağımsızlık, insan doğasının karmaşıklığı, insan doğasının değişebilirliği) düzey ve özellikleri tespit edilmiş ve içten-dıştan denetim odağı düzeyleriyle ilişkisine bakılmıştır. Ayrıca ana-baba öğrenim düzeyleri ile cinsiyet değişikliklerinde farklılıkların oluşup oluşmadığına bakılmıştır. Elde edilen bulgular, insan doğası felsefesi düzeyleri ile içten-dıştan denetim odağı düzeyleri arasında önemli bir ilişkinin bulunmadığım göstermiştir. Ancak ana-baba öğrenimi ile cinsiyet arasında insan doğası felsefesi düzeylerinin bazı boyutları arasında önemli düzeylerde ilişkilerin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS THE BEHAVIOURS BELONGING TO THE PHILOSOPHY OF HUMAN NATURE FOR THE UNIVERSITY STUDENTS, THE RELATIONS BETWEEN SOME CHANGEABLES WITH BECOMING INTERNAL OR EXTERNAL CONTROLLED. Fikret GÜLAÇTI Advisor: Yrd. Doç.Dr. Fikri KOKSAL 1999- page 130 jury: Yrd. Doç.Dr. Fikri KOKSAL In this search, it was examined together with the variables of the education levels of their parents and their sex, the relations between the internal-external locus of control levels, the philosophy of human nature levels of the individuals. It was formed by being selected with the method of without anthology illustration, 190 students as total who educated in the different deparments, 64 female students, 126 male students who educated in the Educational Faculty of Erzincan, Atatürk University in the Academic Year of 1998-1999 in the searching illustration. It was used“Internal-External Locus of Control Scale”which Rotter (1966) developed also for being determined the control locuses,“The Scale of Philosophy of Human Nature”which formed from six subscales which were developed by Wrightsman (1974), in the determination of the philosophy of human nature levels of the indivuduals. It was determined the six subscales (reliability, rationalism, alturism, freedom, complexity of human nature, changeability of human nature) levels and characteristics with the scale of philosophy of human nature and it was examined the relation with the levels of internal-external locus of control. Then, it was examined if the differences in the sex changes with the education levels of the parents created. The conclusions which were obtained showed that there wasn't an important relation between the levels of the philosophy of human nature and the levels of internal- external locus of control. But, it was determined that there were the important relations between some dimensions of the levels of the philosophy of human nature, between sex and the levels of the parents education.