Drug-conjugated random copolymers as therapeutic nanoparticles
Tedavi edici nanopartiküller için ilaç ile birleştirilmiş rastgele polimerler
  1. Tez No: 899174
  2. Yazar: ELİF EZGİ ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, kanser tedavisi için kemoterapi ajanı gemcitabine ve OEGMEMA ile rastgele bir amfifilik polimer tasarlanmıştır. Disülfit bağı, redoks duyarlı bir davranışla ilaç salınımı için kullanılır. Amfifilik polimer, sulu bir ortamda misel benzeri bir nanoparçacık oluşturur ve gemcitabine nanoparçacığın hidrofobik çekirdeğinde kapsüllenerek vücuttaki enzimatik aktiviteden korunmuş olur. Bu çalışma, kullanılan kemoterapötik ilacın -gemcitabine- niteliklerini iyileştirmek için bir amfifilik polimer-ilaç konjugatının sentezlenmesini amaçlamaktadır. Amfifilik yapı, ilacı enzimatik aktiviteden korur ve misel benzeri bir nanoparçacık oluşturarak yarı ömrünü uzatır. İlacın parçalanmadan vücutta dolaşması, tümör tarafına ulaşması ve bu şekilde daha etkili olması için daha fazla zamanı olacaktır. Oluşan nanoparçacık ile artmış geçirgenlik ve alıkonma etkisinden (EPR etkisi) yararlanırız. Polimer-ilaç konjugatları, tümörün düzensiz anatomisine sıkışmalarına neden olan hacimli bir yapıya sahiptir. Ayrıca, ilacın polimere kovalent olarak bağlanması ve tümörde alıkonma kombinasyonu, sürekli bir ilaç salınımına yol açar. Polimerde kullanılan disülfit bağı, tümörde yüksek konsantrasyonda bulunan glutatyon (GSH) ile daha fazla kırılıp ilaç salınımına sebep olur. Polimerin karakterizasyonları yapıldı. Misel benzeri bir nanoparçacık elde edildi ve kritik misel konsantrasyonu (CMC) ölçümü yapıldı. Boyut ve stabilite çalışmaları, yaklaşık 200 nm boyutunda seyreltme üzerine stabil bir nanoparçacık gösterdi. Salım çalışmaları, GSH varlığında ilaç salımının daha yüksek olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, a random amphiphilic polymer is designed with the chemotherapy agent, gemcitabine, and OEGMEMA for cancer therapy. Disulfide linkage is used for drug release with a redox-responsive behavior. The amphiphilic polymer forms a micellar-like nanoparticle in an aqueous environment and protects gemcitabine from enzymatic activity by encapsulating it in the hydrophobic core of the nanoparticle. This study aims to synthesize an amphiphilic polymer-drug conjugate to improve the qualities of the chemotherapeutic drug gemcitabine. The amphiphilic structure apart from protecting the drug from enzymatic activity increases its half-life by forming a micellar-like nanoparticle. The drug will have more time to go through the body, reach the tumor side without degradation, and, in this way, be more effective. With the formed nanoparticle, we benefit from the enhanced permeability and retention effect (EPR effect). The polymer-drug conjugates have a bulky structure, which causes them to get stuck in the irregular anatomy of the tumor. Also, the combination of being covalently bonded to the polymer and staying in the tumor leads to a sustained drug release. The disulfide linker used in the polymer and over-expressed glutathione (GSH) in the tumor site, there will be more disulfide bond cleavage there. Characterizations of the polymer were done. A micellar-like nanoparticle was obtained, and a critical micelle concentration (CMC) measurement was done. Size and stability studies showed a stable nanoparticle upon dilution with a size of around 200 nm. Release studies showed that drug release was higher in the presence of GSH.