Engelli sporcuların güdülenme ve mental iyi oluş düzeyleri ile sportif yeterlik ilişkilerinin incelenmesi
The relationship between motivation and mental well-being levels of disabled athletes and sportive competence
- Tez No: 899173
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma engelli sporcuların spor yaparken hissettikleri motivasyon ve ruh hallerinin algıladıkları sportif yetenekleriyle nasıl ilişkili olduğunu incelemektedir. Ayrıca yaş, branş, sporcu geçmişi ve milli takım üyeliği gibi faktörlerin spor motivasyonu, ruh hali ve algılanan yetenekler üzerindeki etkisini de değerlendirmektedir. Araştırma nicel yöntemleri kullanarak ilişkileri analiz etmekte ve gönüllü katılımcılardan anket yoluyla veri toplamaktadır. Araştırmanın örneklemi takım veya bireysel sporlarda müsabakalara aktif katılan sağlayan bedensel engelli gönüllü sporculardan oluşturmaktadır. Sporcuların özelliklerini tanımlamak için“Sporculara Tanımlayıcı Bilgi Formu”motivasyon düzeylerini ölçmek için“Sporda Güdülenme Ölçeği”ruh sağlığı durumlarını belirlemek için algılanan yeterliliklerini değerlendirmek için“Kendini Fiziksel Tanımlama Envanterinin ”Algılanan Sportif Yeterlilik“ alt ölçeği ve ”Mental İyi Oluş Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin SPSS programında analizleri yapılmıştır. Sporda güdülenme; bilmek ve başarmak içe atım ve güdülenmeme boyutlarını eğitim değişkeninin olumlu yönde etkilediği ve anlamlı olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeyi yükseldikçe kişinin zihinsel ve duygusal sağlık durumu da olumlu olarak etkilenmektedir. Ancak eğitim seviyesi ile spor becerisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Sporcuların medeni durumuna göre sporda güdülenmenin alt boyutu olan güdülenmeme alt boyutlarında anlamlılık tespit edilmiştir. Spor türüne göre sporda güdülenme; bilmek ve başarmak, dışsal düzenleme içe atım ve güdülenmeme alt boyutlarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilmiştir aynı zamanda sporda güdülenme toplam puanlarında da anlamlı sonuç çıkmıştır. Spor türüne göre sporda güdülenmenin alt boyutlarından dışsal düzenleme ve güdülenmeme istatistiksel açıdan farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how the motivation and mood of athletes with disabilities while practicing sport are related to their perceived sporting abilities. It also assesses the impact of factors such as age, sport discipline, athlete background and national team membership on sport motivation, mood and perceived abilities. The research analyzes the relationships using quantitative methods and collects data from volunteer participants through questionnaires. The sample of the study consists of volunteer athletes with physical disabilities who actively participate in competitions in team or individual sports.“Athletes Descriptive Information Form”was used to describe the characteristics of the athletes,“Motivation in Sport Scale”was used to measure their motivation levels,“Perceived Sportive Competence”subscale of the Self-Physical Description Inventory and“Mental Well-Being Scale”were used to assess their perceived competence to determine their mental health status. The data were analyzed in SPSS program. It was determined that the education variable positively affected the dimensions of motivation in sports; knowing and achieving, internalizing and unmotivation and that it was significant. As the level of education increases, the mental and emotional health status of the person is positively affected. However, there is no significant relationship between education level and sport skills. According to the marital status of the athletes, significance was found in the sub-dimensions of unmotivation, which is a sub-dimension of motivation in sport. According to the sport type, a statistically significant difference was found in the sub-dimensions of motivation in sport; knowing and achieving, external regulation, internalization and unmotivation, and a significant result was also found in the total scores of motivation in sport. According to the type of sport, a statistically significant difference was found in the sub-dimensions of motivation in sport, extrinsic regulation and unmotivation.