Reservoir characterization of unconventional dadaş formation in Southeastern Türkiye: Facies distribution and fracture modelling implications
Ankonvansiyonel dadaş formasyonu rezervuar karakterizasyonu: Fasiyes dağılımları ve doğal çatlak modellemesi, Güneydoğu Anadolu Türkiye
- Tez No: 899179
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ, DR. FETHİ BENSENOUCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Diyarbakır Havzası'ndaki Erken Silüriyen (Llandovery) ile Erken Devoniyen (Lochkoviyen) yaşlı Dadaş Formasyonu, Güneydoğu Türkiye'deki en önemli ankonvansiyonel petrol ve gaz rezervuarını temsil eder. Dadaş Formasyonu'nun en alt kısmı olan Dadaş-I Üyesi, kaynak ve rezervuar kaya olarak potansiyel hidrokarbon rezervi oluşturur. Llandovery yaşlı Dadaş-I Üyesi, fasiyes dağılımlarının, petrofiziksel parametrelerin, jeokimyasal ve jeomekanik özelliklerin ve doğal çatlak analizlerinin değerlendirilmesini entegre eden yeni disiplinler arası ve geniş ölçekli bir metodoloji ile belirlenmiş ve dört farklı litofasiyese (L1, L2, L3 ve L4) ayrılmıştır. Organik madde açısından zengin kahverengimsi-siyah şeyl litolojisinden oluşan L3 litofasiyesinin petrofiziksel ve jeokimyasal özellikleri, önemli ankonvansiyonel hidrokarbon potansiyeli gösterirken, şeyl, şist ve kumtaşı litolojisinden oluşan L1 iyi bir petrol üretim potansiyeline sahiptir. Karbonatça zengin şeyl ve silt litolojisinden oluşan L4, jeomekanik özellikler nedeniyle özellikle hidrolik çatlatma operasyonları için potansiyel olarak iyi bir hidrokarbon üretim hedefi olarak görünmektedir. Fakat, silt ara bantlı şeyl litolojsinden oluşan L2 neredeyse hiç hidrokarbon potansiyeli göstermez. Dadaş-I Üyesi'nde sistematik olarak gelişmiş iki belirgin doğal çatlak seti belirlenmiştir. L4 fasiyesinde, doğal çatlaklar çoğunlukla D-B yönelimli ana fay grubuna paralel olarak uzanır. Ancak, L1, L2 ve L3 fasiyeslerindeki doğal çatlaklar, ikincil fay grubuna paralel olarak KD-GB yönelimindedir. Jeomekanik analizler, L4 fasiyesinin göreceli olarak daha yüksek elastik parametrelere, daha yüksek kırılganlık ve yüksek mukavemet özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Bölgedeki kompleks deformasyon süresince, L4 fasiyesi diğer fasiyeslerden (L1, L2 ve L3) önce daha fazla tektonik strese maruz kalarak ilk olarak doğal çatlaklanmıştır. Dadaş-I Üyesi'ndeki doğal çatlak yoğunluğunun, rezervuar basınçlarını ve hidrokarbonun göçünü kontrol ettiği belirlenmiştir. Geri akış operasyonlarında en yüksek çatlak yoğunlukları çoğunlukla düşük petrol üretimi sonuçları birlikte gözlenmiş ve kırık yoğunluğu ile hidrokarbon üretim sonuçları arasındaki ters ilişkiyi ortaya çıkartmıştır. Düşük geçirgenlikli şeyl rezervuarlarında hidrokarbon akışını destekleyen yüksek doğal çatlak yoğunluğunun varlığı, Dadaş-I rezervuarlarında istenilen yüksek hidrokarbon üretim sonuçlarına engel olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Early Silurian (Llandovery) to Early Devonian (Lochkovian) Dadaş Formation in the Diyarbakır Basin represents the most important unconventional play in Southeast Türkiye. The Dadaş-I Member, the lowermost part of the Dadaş Formation, constitutes self-contained source and reservoir rocks potentially the most promising sources of hydrocarbon reserves. The prolific interval of the Llandovery-age Dadaş-I Member is delineated and divided into four distinct lithofacies (L1, L2, L3, and L4) by the application of a new multidisciplinary and multiscale methodology integrating the assessment of facies heterogeneity, petrophysical parameters, geochemical and geomechanical properties and natural fracture characterization. Petrophysical and geochemical properties of L3 lithofacies, characterized by organic matter-rich shales, show remarkable unconventional hydrocarbon potential, while L1, which consists of shale-dominated siltstone and sandstone interbeds has good petroleum generative potential. L4, comprised of carbonate-rich shales with siltstones appears to be a potentially good target for hydrocarbon generation, especially for hydraulic fracturing operations due to more favorable geomechanical properties. However, the L2, shale with siltstone interlaminations, shows almost no hydrocarbon potential. Two prominent fracture sets were systematically developed in the Dadaş-I Member. In L4 facies, natural fractures display unique orientations, mostly striking parallel to an E-W-directed major fault group. However, the rest of the natural fractures in L1, L2 and L3 facies are striking NE-SW, parallel to the secondary group of faults. The geomechanical properties of each lithofacies show that L4 facies has relatively higher elastic parameters and higher brittleness with higher strength properties. Throughout the complex deformation history in the region, L4 formation has accumulated more tectonic stresses and naturally fractured prior to the other facies (L1, L2, and L3). Fracture intensity variations in the Dadaş-I Member appear to control reservoir pressures and the migration of the generated hydrocarbon. The highest fracture intensities by mostly critically stressed fractures were associated with high water rate in the flow-back operations indicating an inverse relation between fracture intensity and production results. The presence of higher natural fracture intensity supporting the fluid-flow dynamics in low-matrix-permeability shale reservoirs may be an obstacle to the desired high production rates in the Dadaş-I reservoirs.