Reservoir characterization of the Hamitabat gas field Thrace-Turkey
Hamitabat gaz sahasının rezervuar karakterizasyonu Trakya-Türkiye
  1. Tez No: 29780
  2. Yazar: YILDIZ ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURKAN KARAHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hamitabat Formasyonu içindeki devamsızlık gösteren şeyi tabakaları dolambaçlı ve heterojen bir ortam oluştururlar. Rezervuann sağılması sırasında bu geçirimsiz şeyi tabakaları hidrokarbon akışına bariyer etkisi yaparlar ve bu tabakalar zaman içinde hidrokarbon akışını engeller. Bu çalışmanın amacı, düşey ve yanal yönlerde, rastgele dağılmış ve devamsızlık gösteren şeyi tabakalarının Hamitabat Formasyonu içinde sebep olduğu heterojenliği tanımlamaktır. Rezervuar kayaç içerisindeki heterojenliği tanımlamak için, 30 kuyunun Gama ışınımı, Yoğunluk-Nötron ve elektrik loğları ve katot verilerine klasik ve bilinen korelasyon işlemleri yanısıra istatistiksel metodlar uygulanmıştır. Histogramlar, regresyon, otokorelasyon, kros-korelasyon ve variogram analizleri şeyi yoğunluğu, şeyi dağılımı, rezervuar gözenekliliği ve geçirgenliği gibi heterojenlik parametrelerini tanımlamada kullanılmıştir. Sonuç olarak, formasyonun şeyi yoğunluğunun alansal olarak KKB'danKG ve KB yönlerinde ve düşey yönde aşağıya doğru artmaktadır. Üretim verilerine ve variogram analizlerine dayanarak, Hamitabat sahası içinde alansal olarak üç bölge ve düşey olarak altı farklı akış tabakası tanımlanmıştır. Stokastik şeyi dağılımına bağlı olarak, etken dikey geçirgenlik değerleri her bölge ve farklı zonlar için hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Rezervuar karakterizasyonu, stokastik şeyi, variogram analizi, etken dikey geçirgenlik, Trakya, Hamitabat.
Özet (Çeviri)
The discontinuous nature of the shale beds in the Hamitabat Formation sets a tortuous and heterogeneous environment. The impermeable shale beds act as barriers to hydrocarbon flow as the reservoir drains; they reduce the rate of hydrocarbon production in time. The purpose of this study is to define the heterogeneity of the Hamitabat Formation that is mostly caused by randomly distributed and discontinous shale beds, in vertical and lateral directions. In order to define the heterogeneity of the reservoir rock, the classical and familiar correlative procedures, as well as several statistical methods have been applied to the well log consisting of Gamma Ray, Dendity-Neutron and electrical log data from 30 wells and core data. Histograms regression, autocorrelation, cross-correlation and variogram analyses are used to define heterogeneity parameters such as shale density, shale distribution, reservoir porosity and permeability. As a result, it is found that the shale density of the formation increasesfrom NNE to SW and NW directions areally. Also shale density increases downwards in the vertical direction. On the basis of the production data and the variogram analyses the Hamitabat field is areally divided into three regions and six different vertical flow layers. Depending on the stochastic shale distribution the effective vertical permeability is calculated for each different region and zone in the formation. Keywords; Reservoir characterization, stochastic shale, variogram analysis, effective vertical permeability, Thrace, Hamitabat